Nowy numer 09/2024 Archiwum

Przemaszerowali ulicami Gdyni przejdź do galerii

W poniedziałek 27 listopada uroczystym capstrzykiem rozpoczęły się obchody 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej w Polsce.

W wydarzeniu odbywającym się w Gdyni wzięło udział kilkadziesiąt osób - mieszkańców i przyjezdnych. - Nie mieliśmy daleko, bo dojechaliśmy z Wejherowa. Mąż postanowił, że zafundujemy synom możliwość zobaczenia takiego wieczornego, uroczystego przemarszu - mówi pani Alicja.

- Tu jest super, bo tylu marynarzy w jednym miejscu to jeszcze nie widziałem - mówi Patryk, syn pani Ali. Jego brat Paweł dodaje, że opowie o wszystkim kolegom ze szkoły. - Zrobiłem kilka zdjęć, które im pokażę jutro - mówi podekscytowany.

Defilada w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej wystartowała z ul. 3 Maja, by po przemarszu ulicami 10 Lutego, Świętojańską, Pułaskiego i Waszyngtona dotrzeć na skwer Kościuszki. Tam złożono meldunek o gotowości do uroczystości, który odebrał dowódca 3 Flotylli Okrętów adm. Krzysztof Jaworski. Następnie odbyły się przegląd, powitanie pododdziałów MW i odegranie hymnu państwowego.

- Nigdy nie miałem okazji uczestniczyć w capstrzyku i bardzo żałuję, bo jest to bardzo widowiskowe przedsięwzięcie - mówi pan Paweł, mieszkaniec Gdyni.

Po odczytaniu Apelu Pamięci i oddaniu salwy honorowej przy płycie pomnika Marynarza Polskiego nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów.

Główne uroczystości związane z 99. rocznicą odtworzenia Marynarki Wojennej w Polsce odbędą się we wtorek 28 listopada. Z tej okazji o godz. 12 przy płycie pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni zaplanowano uroczystą odprawę wart. Natomiast o godz. 14.30 na Nabrzeżu Pomorskim odbędzie się podniesienie bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP "Kormoran".

ORP "Kormoran" to pierwszy nowy okręt zbudowany w polskiej stoczni od początku lat 90. ubiegłego wieku. Do jego głównych zadań należeć będzie rozpoznawcze poszukiwanie min na torach wodnych i w wyznaczonych akwenach, a także w portach, na redach i torach podejściowych do nich. Jednostka będzie niszczyć miny i zagrody minowe, prowadzić obserwacje przeciwminowe, a także przeprowadzać okręty i transportowce przez rejony zagrożone minami.

Okręt wejdzie w skład 13 Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety, który jest oddziałem taktycznym 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. "Kormoran" stacjonować będzie w Porcie Wojennym w Gdyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama