Nowy numer 21/2024 Archiwum

Jubileusz polskich sił morskich

- 99 lat temu odradzająca się Rzeczpospolita podjęła wielki wysiłek kształtowania granic narodu polskiego - mówił w Gdyni szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości z okazji niemal setnej rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Uroczystą Mszą św. w asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej MW rozpoczęły się we wtorek 28 listopada obchody 99. rocznicy odtworzenia przez marszałka Józefa Piłsudskiego Marynarki Wojennej. Eucharystii w kościele garnizonowym na gdyńskim Oksywiu przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Dalej świętowano przy płycie Pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie w samo południe podniesiono flagę państwową i rozpoczęto uroczystą odprawę wart przy posterunku honorowym. Następnie z pokładu ORP Błyskawica oddany został salut składający się z 21 wystrzałów armatnich. Na zakończenie Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej, uhonorował medalami i odznaczeniami wyróżniających się marynarzy.

- 99 lat temu odradzająca się Rzeczpospolita podjęła wielki wysiłek kształtowania granic narodu polskiego - przestrzeni, w której miało się kształtować państwo i w której miał żyć naród polski w przyszłości (...). Wśród zadań, które stały wówczas przed Rzeczpospolitą, najbardziej wymagającym, trudnym zadaniem było odzyskanie dostępu do polskiego morza - mówił w Gdyni szef MON.

Jubileusz polskich sił morskich   Antoni Macierewicz, szef MON przemawia w Gdyni Facebook W swoim wystąpieniu Antoni Macierewicz podkreślił także ogromne znaczenie stacjonowania sprzymierzonych wojsk w granicach Polski. - Po raz pierwszy to nie papier i słowa, ale czyny i żołnierze stojący ramię w ramię z żołnierzem polskim są gwarantem naszego bezpieczeństwa. Ale przecież wiemy dobrze w głębi serca, w głębi duszy, że nie ma innej prawdziwej gwarancji, jak własna siła zbrojna, w tym w szczególności ta siła, którą daje Marynarka Wojenna. Ta siła, która sprawia, że dostęp do morza nie jest pustym słowem, ale codzienną rzeczywistością - podkreślił minister.

Ważnym punktem obchodów 99. rocznicy odtworzenia MW było podniesienie biało-czerwonej bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP Kormoran. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania polskiego hymnu przy nabrzeżu Pomorskim. W wydarzeniu wzięła udział Mariola Karweta, matka chrzestna ORP Kormorana, wdowa po admirale Andrzeju Karwecie, dowódcy Marynarki Wojennej, który zginął pod Smoleńskiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama