Nowy numer 21/2022 Archiwum

45 lat minęło...

W niedzielę 3 grudnia w archikatedrze oliwskiej miała miejsce uroczysta Msza św. w intencji Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri Cantores Olivenses".

Okazją do wspólnej modlitwy stały się obchody jubileuszu 45-lecia działalności. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Janusz Jasiewicz, proboszcz parafii.

- Niech wybrzmi wspaniałe "Chwała na wysokości Bogu", jako wielkie dziękczynienie za tyle lat wspólnej pracy. Módlmy się w intencji wszystkich chórzystów, którzy byli i są częścią tego zespołu - mówił proboszcz.

Kaznodzieja przypomniał o początkach "Pueri Cantores Olivenses". - Mówiąc o chórze, powinniśmy pamiętać o tym, który przyjął ich pod swoją pieczę i kuratelę. Mam tu na myśli ks. prał. Leona Kossak-Główczewskiego. Nie zapominajmy o nim w naszej dzisiejszej modlitwie - zaapelował ks. J. Jasiewicz.

Wierni, którzy zdecydowali się uczestniczyć w jubileuszowej Mszy św. mieli okazję usłyszeć chór "Pueri Cantores Olivenses". - Wspaniałe brzmienie. Aż trudno mi było uwierzyć, że oni to śpiewają na żywo, bo dźwięk był tak czysty - prawdziwa uczta melomana - mówi pani Jadwiga, emerytka.

Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Olivenses" jest jedynym na Pomorzu Gdańskim chórem chłopięco-męskim i jednym z nielicznych w Polsce. Początkowo jego aktywność artystyczna koncentrowała się głównie wokół uroczystości kościelnych, nieco później chór rozpoczął współpracę z gdyńskim Teatrem Muzycznym, biorąc udział w niektórych spektaklach.

Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, występował niemal we wszystkich krajach Europy, w USA i w Kanadzie. Latem 2007 r. chór odbył tournée koncertowe po Japonii i jako jedyny reprezentant Polski wystąpił podczas festiwali w Hamamatsu i Tokio. Zespół koncertował także na Wyspach Kanaryjskich, w Chinach oraz na Majorce.

Chór prowadzony jest przez Jana Łukaszewskiego, dyrygenta, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego "Mozartiana", który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Korepetycji wokalnych młodym chórzystom udzielają również śpiewacy Polskiego Chóru Kameralnego.


 


 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama