Nowy numer 20/2022 Archiwum

Opowieść o mieście z gruzów

Wystartował nowy projekt Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, polegający na zarejestrowaniu, zachowaniu i upowszechnieniu wspomnień świadków powojennej odbudowy Gdańska.

Pilotażowa odsłona "Miasta z gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków", o czym pisaliśmy TUTAJ, obejmuje 30 kilkuminutowych nagrań 14 rozmówców, m.in. Marii Pelczar, Jana Małgorzewicza czy Stanisława Michela i zmarłego w tym roku Jerzego Młynarczyka. Wszystkie materiały dostępne są bez opłat.

Każdemu z rozmówców zadawano te same pytania. Odpowiedzi były różne. 1,5-godzinne wywiady pokazują złożoność problemu, jakim była odbudowa Gdańska po 1945 roku. W przyszłości będą dostępne w internecie. Być może będzie ich też więcej.

Uzupełnieniem dla wywiadów jest sześć bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Dzięki nim można odkryć na nowo przestrzeń miasta podczas spaceru, stworzyć własne nagranie, a także zapoznać się w wielokulturowym Gdańskiem sprzed i po 1945 roku.

- Z materiałami można pracować także w szkołach. Umieszczone na witrynie teksty są przeznaczone do pracy z grupą uczniów. Są też zadania polegające na przeprowadzeniu własnych wywiadów z członkami najstarszego żyjącego pokolenia gdańszczan - mówi Katarzyna Kurkowska z MHMG.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama