Abp Głódź zaprasza na uroczystości rocznicowe wydarzeń grudniowych

- Zapraszam na tegoroczne uroczystości, które rozpoczną się w gdańskiej bazylice św. Brygidy w piątek i sobotę 15 i 16 grudnia. Ich centralnym punktem będzie odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny. Po latach prac i przygotowań pragniemy w ten sposób upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreśla abp Głódź.

W piątek 15 grudnia o godz. 19 odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Polkowskiego, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który przybliży historię i dzieje bazyliki oraz przedstawi ideę budowy Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny. Następnie, o 19.30, rozpocznie się Koncert Symfoniczny Muzyki Polskiej w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

W sobotę 16 grudnia o godz. 16 rozpocznie się uroczysta Msza św. w bazylice św. Brygidy pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, który poświęci Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Odsłonięcia ołtarza dokona prezydent Andrzej Duda.

W niedzielę 17 grudnia rocznicowe uroczystości odbędą się w Gdyni. Rozpoczną się o godz. 6 modlitwą, apelem poległych i złożeniem kwiatów przy pomniku Ofiar Grudnia 1970. Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, gdzie o 16.30 rozpocznie się Msza św. w intencji ofiar Grudnia '70. Po Eucharystii odbędzie się przemarsz pod pomnik na Placu Wolnej Polski (przy Urzędzie Miasta), tam będzie miał miejsce Apel Poległych. Oddana zostanie salwa honorowa. Nastąpi także złożenie wieńców i kwiatów.

- Zbliża się 47. rocznica wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu. Od lat wspominamy te bolesne wydarzenia zgromadzeni na adwentowej modlitwie. Zapraszając na powyższe uroczystości, z serca błogosławię, życząc dobrego przeżycia Adwentu i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia - dodaje metropolita.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..