Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica

Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica przejdź do galerii

 
Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. Pasterskiej w katedrze oliwskiej Jan Hlebowicz /Foto Gość

Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. Pasterskiej w katedrze oliwskiej.

Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

|

25 grudnia 2017 GOSC.PL

dodane 25 grudnia 2017
aktualizacja 25 grudnia 2017
11 FB Twitter
drukuj wyślij

Tradycyjnie, jak co roku o północy, tłumy wiernych wypełniły oliwską katedrę, aby tam, wraz z metropolitą gdańskim, uczestniczyć w uroczystej Pasterce.

- Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas Treuga Dei - pokoju Bożego, wyciągniętych ku sobie rąk, przebaczania i jednania serc - podkreślił w homilii abp Głódź.

- "Podnieś rączkę Bożę Dziecię, błogosław ojczyznę miłą" - niesie się śpiew kolędy. Jakże byśmy pragnęli, aby to błogosławieństwo Dzieciątka Jezus, które wyraża także nadbiegający od Groty Narodzenia anielski śpiew: "Gloria in excelsis Deo", skruszyło mury wrogości, osobności, zacietrzewienia, także niesprawiedliwość w osądzie innych. Jakże mocno ten stan rzeczy osłabia tkankę narodu. Jego jedność w pryncypialnych sprawach, która jest rękojmią niepodległego bytu. Wymodlonego, wycierpianego, wywalczonego. Wielkiego daru Bożej opatrzności - Polski niepodległej - dodał.

Metropolita gdański zaznaczył następnie, że "niczego nie zbuduje się nieładem serc, zacietrzewieniem umysłów, inwektywą, złorzeczeniem. Odmawianiem prawa do podejmowania decyzji tym, którzy mają ku temu społeczną legitymację - wolę wyborców. Negowaniem wszelkich dobrych rozwiązań, choćby w zakresie polityki społecznej".

- Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica. Ani ręka podniesiona w Brukseli i wymierzona przeciw rozporządzeniom w Polsce. Ani poklask dla decyzji, które negują suwerenność naszego ustawodawstwa. Tym, którzy tak czynią, trzeba przypomnieć postawę czcigodnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Nigdy poza granicami ojczyzny nie mówił źle o Polsce. Nawet takiej, jaka wtedy była. Bo to była jego matka. Powtarzał nieraz: "Kocham ojczyznę bardziej niż własne serce" - podkreślił arcybiskup.

- To jest miara. To jest wyzwanie. To jest potrzeba. To jest droga. To jest zadanie. Dla polskich elit. Dla wielu z nas, podzielonych, skłóconych. Droga ku odbudowie wspólnoty polskich serc. Droga, która potrzebuje naszej wspólnotowej modlitwy, także głębokiej indywidualnej refleksji - dodał.

Na zakończenie abp Głódź złożył życzenia wszystkim zgromadzonym w świątyni. - Zgodnie z odwieczną polską tradycją, wyciągam ku wam, bracia i siostry, dłoń z białym opłatkiem. Aby się nim przełamać, złożyć życzenia. Kieruję je do was, licznej, różnorodnej wspólnoty naszej archidiecezji. Idącej za Chrystusem drogami Pomorza Gdańskiego, Trójmiasta, Wybrzeża, Kaszub. Niech to będzie dalej nasza wspólna droga wiary, nadziei, miłości. Zawierzenia. Wierności i otwartości na słowo Pana, na zbawcze działanie świętych sakramentów. Na Eucharystię - źródło i szczyt całego życia chrześcijańskiego - zakończył.

« ‹ 1 › »
Pasterka w katedrze oliwskiej 2017

Foto Gość DODANE 25.12.2017 AKTUALIZACJA 25.12.2017

Pasterka w katedrze oliwskiej 2017

Tradycyjnie, jak co roku o północy, tłumy wiernych wypełniły oliwską katedrę, aby tam, wraz z metropolitą gdańskim, uczestniczyć w uroczystej Pasterce.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • ABP GŁÓDŹ
  • ARCHIDIECEZJA GDAŃSKA
  • PASTERKA

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X