Miejsce z duszą

Przy gdyńskiej kolegiacie Najświętszej Maryi Panny działa niecodzienny kramik. Tworzą go ludzie z pasją. Na regałach i półkach znaleźć można pięknie wykonane ozdoby.

Na próżno szukać dwóch takich samych egzemplarzy, a także etykiety z ceną. Tutaj wystarczy dobrowolny datek na rzecz Hospicjum św. Wawrzyńca.

"Bursztynowym kramikiem" opiekuje się i prowadzi go Grażyna Trowska. - W zależności od pory roku, otrzymujemy najróżniejsze przedmioty. Bywały u nas obrazy znanych artystów, ręcznie malowane skrzynki po jabłkach, biżuteria, pojemniki na drobiazgi, ozdobne butelki i słoiki - wyjaśnia pani Grażyna.

Każda z tych rzeczy to przepis na oryginalny prezent dla najbliższych i wsparcie dla terminalnie chorych pacjentów. - Mamy pod opieką pacjentów w hospicjum stacjonarnym, a także domowym. Tego typu placówki nie są w pełni finansowane przez NFZ, dlatego tak ważne jest dla nas dodatkowe wsparcie, m.in. na leki, środki higieniczne czy opatrunki - tłumaczy pani Grażyna.

Inicjatywa rozpoczęła się w 2014 roku, a jedną z pomysłodawczyń była Aleksandra Rusztyn-Morawiec z Deco Hobby, organizatorka warsztatów wspierających "Bursztynowy kramik". - Spotykamy się raz w miesiącu. Jest nas ok. 20 osób, które uwielbiają tworzyć rękodzieło - wyjaśnia pani Aleksandra.

Pasjonatki z warsztatów prowadzonych w pracowni Deco Hobby tworzą w różnych technikach, takich jak decoupage czy scrapbooking. Starają się, aby każda wykonana w pracowni rzecz była najwyższej jakości. - To nie chińska masówka - mówi pani Ola.

Organizatorka zaprasza do włączenia się w inicjatywę. - Zachęcamy do przyjścia, zabrania ze sobą swoich materiałów i podzielenia się talentem - podkreśla.

Do "Bursztynowego kramiku" warto zaglądać przez cały rok i w miarę regularnie, bo nowy asortyment dość szybko znika. Już od stycznia w pracowni Deco Hobby będą powstawać pierwsze ozdoby wielkanocne.

"Bursztynowy kramik" mieści się w pomieszczeniu pod kolegiatą Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26 w Gdyni. Jest czynny w dni powszednie w godz. 10-14.


Więcej o inicjatywie w 2. numerze "Gościa Gdańskiego" na 14 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..