Nowy numer 24/2021 Archiwum

Umysł wolny od nałogów

- Niestety, bardzo często rodzice bagatelizują te objawy, ponieważ uważają, że skoro dziecko jest w domu, to nic mu nie grozi, bo nie upija się i nie bierze narkotyków, a w trakcie terapii wychodzi, że syn albo córka spędzają przed komputerem od 6 do 12 godzin - mówi Izabela Kozłowska, specjalista terapii uzależnień i koordynator projektu "Wolny umysł".

"Wolny umysł" to program wsparcia dla osób uzależnionych behawioralnie realizowany przez Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku Stowarzyszenie MONAR. Projekt skierowany jest do osób w różnym wieku.

- Żyjemy w takich czasach, kiedy młodzi mają cały czas dostęp do telefonu, są non stop online - na Facebooku, Instagramie, Snapchacie - gdzie poprzez zdjęcia, "lajki" i komentarze wyrażają silną potrzebę informowania, co się u nich w danej chwili dzieje, żyją w tym wirtualnym świecie - tłumaczy specjalistka.

To natomiast może prowadzić do uzależnień równie wyniszczających jak alkohol czy narkotyki.

- Zakupoholizm, hazard, internet, gry komputerowe, czyli wszystko to, co oferuje dzisiejszy świat, a co w zbyt dużych i niekontrolowanych ilościach może doprowadzić nas do stanu wymagającego leczenia - przyznaje koordynatorka.

Program wsparcia i terapii "Wolny umysł" to możliwość uzyskania pomocy w wyjściu z uzależnienia. Terapia jest bezpłatna.

- Proces wychodzenia z uzależnienia to okres intensywnej i systematycznej pracy. Aby rozpocząć u nas leczenie, niepotrzebne jest skierowanie od lekarza. Wystarczy być z Gdańska. Do dyspozycji są psycholodzy oraz specjaliści terapii uzależnień - wystarczy przyjść bądź zadzwonić - wyjaśnia I. Kozłowska.

Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku - Stowarzyszenie MONAR, ul. Agrarna 2, tel./ fax: (58) 349 46 90, (58) 349 49 54, tel. kom. 508 367 387.


Więcej o wyniszczających uzależnieniach behawioralnych w 2. numerze „Gościa Gdańskiego” na 14 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama