Nowy numer 25/2021 Archiwum

Pierwsza w Polsce kobieta...

...zajęła fotel pilota śmigłowca ratowniczego.

Por. Justyna Czerwonko po cyklu szkoleń przygotowujących dołączyła do załogi śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda. Obecnie w całodobowych dyżurach czuwa nad bezpieczeństwem morskim w ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Morskiego i Lotniczego.

- To pierwsza w historii kobieta, która zdobyła uprawnienia drugiego pilota śmigłowca ratowniczego. Por. Czerwonko, jako pilot świetnie wykwalifikowany i przygotowany, uczestniczy w misjach SAR (Search and Rescue, z ang. Poszukiwanie i Ratunek) - wyjątkowo skomplikowanych zadaniach oraz dyżurach bojowych prowadzonych nierzadko w trudnych warunkach atmosferycznych - mówi kmdr ppor. Marcin Braszak, oficer prasowy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Droga do funkcji pilota śmigłowca ratowniczego nie była łatwa. Por. Czerwonko ukończyła w 2012 roku Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku pilot śmigłowca. Pierwszą jednostką, w której rozpoczęła służbę jako pilot, była 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Od 2014 roku pełniła obowiązki dowódcy załogi śmigłowca w Zespole Poszukiwawczo-Ratowniczym.

W 2016 roku związała się z lotnictwem morskim, rozpoczynając służbę w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego na stanowisku starszego pilota w kluczu śmigłowców. Rozpoczęła równocześnie szkolenie, którego efektem było uzyskanie uprawnień do wykonywania lotów jako drugi pilot śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda w trakcie misji SAR.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • gut
  15.01.2018 15:20
  Szacunek!!! :-)
  doceń 2
 • obserwator
  17.01.2018 08:10
  No cóż poniosło tego pana i dosadnie (to prawda, zupełnie niepotrzebnie) wyraził pogląd, który nurtuje wielu lekarzy korzystających na co dzień z urządzeń zakupionych przez WOŚP, sekowaną niestety przez zbyt wielu ludzi PiS i mediów sprzyjających tej partii. Czemu przełożeni Kościoła katolickiego w tym kraju, w przeddzień kolejnej zbiórki WOŚP publicznie nie pochwalili takiej akcji, która służy bardzo wielu hospitalizowanym? Może wówczas dałoby to do myślenia niejednemu antagoniście. Czy w naszym Chrystusowym Kościele potrafi to tylko sam Franciszek?
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama