Nowy numer 23/2021 Archiwum

SOS dla osób bezdomnych

Od grudnia zeszłego roku po gdańskich ulicach jeździ "Autobus SOS", którego załoga pomaga bezdomnym mieszkańcom miasta.

W ikarusie można się ogrzać, zjeść zupę (codziennie inną) oraz dostać ciepłą odzież. - Na pokładzie jest załoga złożona m.in. z ratownika medycznego i streetworkera albo pracownika socjalnego, którzy motywują do podjęcia pierwszych kroków w wyjściu z bezdomności - podkreśla Sławomir Kunkel, kierownik Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku.

Autobus wyrusza każdego dnia o godz. 20 z ul. Starowiślnej 3 i najpierw zatrzymuje się na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, następnie na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu, kolejny przystanek to zatoczka autobusowa przy kinie "Krewetka" w Gdańsku, a finiszuje ok. godz. 24 obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Postoje trwają zazwyczaj ponad 30 minut.

- Jest to miejsce, w którym schronienie znajdą osoby pod wpływem alkoholu. Większość placówek dla osób bezdomnych ma zerową tolerancję na promile we krwi, nasza je dopuszcza, ale w stężeniu nie większym niż 1,5 promila - podkreśla Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Prezes podkreśla, że mądra pomoc wyklucza finansowe wspieranie bezdomnych. - Za każdym razem podkreślamy i apelujemy, by nie dawać pieniędzy na ulicy, bo to powoduje, że ludzie na tej ulicy zostają - wyjaśnia.

Zgłaszających się do autobusu przybywa, stąd prezes apeluje do mieszkańców Gdańska, aby wspomogli projekt. - Wydajemy odzież - najbardziej brakuje nam bielizny osobistej, głównie męskiej i najlepiej nieużywanej. Jeśli chodzi o rzeczy używane, to przydadzą się kurtki, ciepłe swetry, spodnie, czapki, rękawiczki, czyli wszystko to, co zimą zapewnia komfort. Rzeczy można przynieść do autobusu albo do którejś z placówek wspierających bezdomnych w mieście - tłumaczy.

Pełną listę placówek znaleźć można TUTAJ.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest MOPR w Gdańsku. Na zlecenie ośrodka usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań". Inicjatorami projektu są gdańscy radni.


Więcej o "Autobusie SOS" w 3. numerze "Gościa Gdańskiego" na 21 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama