Nowy numer 48/2023 Archiwum

Przełamujmy stereotypy jak Jezus przejdź do galerii

W czwartek 18 stycznia w gdańskim kościele rzymskokatolickim św. Rafała Kalinowskiego zainaugurowany został Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. - W tym roku w czasie ekumenicznego tygodnia towarzyszyć nam będzie zdanie wyjęte z Księgi Wyjścia: "Prawica Twoja wsławiła się mocą". Niech inspiruje i przyświeca ono naszym staraniom na rzecz budowania jedności między wyznawcami Chrystusa. Przeżyjmy ten tydzień w ufności w Boże miłosierdzie - mówił biskup.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich - bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Rafał Michalak z Kościoła polskokatolickiego, ks. Sebastian Maria Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, a także ks. Daniel Popowicz z Kościoła prawosławnego oraz Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego.

Homilię wygłosił bp Hintz. - Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan każe nam zwrócić uwagę na naszą postawę względem bliźnich - zwłaszcza tych odrzuconych, żyjących na marginesie świata. Mamy z miłością patrzeć na ludzi obcych nam kulturowo, językowo, którzy mają inne poglądy, a także kolor skóry - podkreślił biskup.

- Postarajmy się spojrzeć na przybysza z perspektywy miłości Jezusa, który, spotykając ludzi na swojej drodze, nigdy ich nie dzielił. Przeciwnie, przełamywał stereotypy, bo nawiązywał kontakt z tymi, którzy byli odrzuceni, m.in. z samarytanami. Tym samym pokazywał uczniom, jaką mają iść drogą - wyjaśniał kaznodzieja.

- Nasze wspólne spotkania i modlitwy służą temu, byśmy nie tylko przełamywali dogmatyczne bariery czy jednoczyli się na płaszczyźnie doktryny, ale byśmy zbliżali się na polu wzajemnej miłości i świadectwa miłosierdzia. Chrystus zaprasza nas do codziennej poprawy naszego życia. On pokonał nasze zniewolenie grzechem, obdarzył nas nowym życiem. On przezwycięża nasze codzienne lęki i chce, byśmy przezwyciężali swoje obawy względem innych ludzi - mówi bp Hintz.

- Jezus zachęca nas do czynów miłości w naszej codzienności, gdyż to ona nadaje wartość i największy sens naszemu życiu - podkreślił kaznodzieja.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obfituje w nabożeństwa i modlitwy chrześcijan z różnych Kościołów. Także i tym razem w Trójmieście nie zabraknie okazji, aby kolejne dni spędzić we wzmożonej świadomości, czym jest ekumenizm i dlaczego w ogóle powinniśmy dążyć do jedności.

Plan spotkań w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan

20 stycznia, sobota, godz. 17, Gdańsk-Wrzeszcz

Kościół prawosławny, ul. Traugutta 45

21 stycznia, niedziela, godz. 18, Gdańsk

Kościół polskokatolicki, ul. 3 Maja 19

22 stycznia, poniedziałek, godz.  18, Gdańsk

Kościół ewangelicko-metodystyczny, ul. Pniewskiego 8

24 stycznia, środa, godz. 18, Sopot

Kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela, ul. Parkowa 5

26 stycznia, piątek, godz. 18, Gdańsk-Oliwa

XVIII Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce - Modlitwa o pokój z przedstawicielami innych religii, Centrum Ekumeniczne św. Brygidy, ul. Polanki 124

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama