Nowy numer 38/2023 Archiwum

Tydzień Małżeństwa rozpoczęty przejdź do galerii

W środę 7 lutego w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności zainaugurowano Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa.

To już 4. edycja przedsięwzięcia, które w Gdańsku zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Każdorazowo Tydzień Małżeństwa niesie ze sobą kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem: "Razem szczęśliwi i spełnieni".

- Chodzi o stworzenie cyklicznej tradycji, a raczej festiwalu małżeństwa, który byłby czasem celebrowania i cieszenia się naszym życiowym partnerem. Aby to osiągnąć, przez cały rok pracujemy, motywując społeczeństwo, specjalistów, media oraz osoby publiczne do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich - podkreśla Anna Bialik, mediator i psychoterapeuta, koordynatorka polskiej edycji Tygodnia Małżeństwa.

Wśród zaproszonych na galę otwarcia gości był m.in. senator Antonii Szymański, który podkreśla, że małżeństwo jest wartością wartą promowania. - Od wielu lat zajmuję się polityką społeczną na rzecz rodziny i mam świadomość, że nasz kraj potrzebuje dobrych, trwałych i sformalizowanych związków małżeńskich - mówi senator.

W gdańskim ECS spotkali się małżonkowie w różnym wieku i o różnym stażu. W sumie kilkadziesiąt osób. Danuta i Zdzisław Drzewieccy mieli najdłuższą historię wspólnego związku. - Małżeństwem jesteśmy od 50 lat - mówi pani Danuta. Jaki jest ich przepis na tyle wspólnie spędzonych chwil? - Zawsze sobie przebaczamy i nigdy nie ma między nami tzw. cichych dni - dodaje kobieta. Wzięli udział w spotkaniu, bo o małżeństwo dbać należy w każdym wieku. - Bycia ze sobą uczymy się codziennie, a takie spotkania są fantastycznym sposobem na zdobycie nowej wiedzy o związku - mówi pani Danusia.

Po oficjalnej części przyszła chwila relaksu przy muzyce zespołu Gdańsk Jazz Quartet, z którym gościnnie wystąpiła Paulina Grochowska. W repertuarze znalazło się kilka utworów w języku kaszubskim, kilka popularnych włoskich piosenek, a także kompozycje Cezarego Paciorka.

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa potrwa do 14 lutego. W tym czasie na małżonków, którzy zdecydują się wziąć udział w inicjatywie, czeka wiele ciekawych wykładów, warsztatów i spotkań. Harmonogram znaleźć można TUTAJ.

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".


Więcej o inicjatywie w 7. numerze "Gościa Gdańskiego" na 18 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast