– Ofiarujemy dzisiejszą Mszę św., nasze modlitwy, serdeczne myśli, słowa empatii wobec was, drodzy chorzy – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
W niedzielę 11 lutego w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie odbyły się archidiecezjalne obchody 26. Światowego Dnia Chorego. Na modlitwie połączonej z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych zgromadzili się podopieczni placówek prowadzonych przez gdańską Caritas, a także wolontariusze i pracownicy. Obecni również byli przedstawiciele władz samorządowych i środowisk medycznych. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita gdański.
– Papież Franciszek rolę Kościoła porównał do szpitala polowego, do którego mogą przyjść potrzebujący. Wokół nas dokonuje się wiele dobra. Przykładem są przedstawiciele Caritas. Jako diecezja obejmujemy pomocą ponad 800 rodzin w Syrii. Działa u nas Dom Samotnej Matki, są hospicja – stacjonarne i domowe, trwa integracja środowisk pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych. To jest nasz konkretny, skuteczny i prawdziwy głos w rozwiązywaniu wielu problemów – mówił metropolita. – Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Chorego przywołuje scenę spod krzyża – ostatnią godzinę krzyżowej męki. To drogowskaz dla chrześcijan, a nie tylko dla Maryi i św. Jana: „Niewiasto, oto syn Twój (...), oto Matka twoja”. To swoisty dialog miłości, a także polecenie i zadanie skierowane do nas wszystkich – tłumaczył hierarcha.
Na zakończenie arcybiskup wręczył wyróżnienia osobom szczególnie zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym. Podziękowania otrzymały Marzena Olszewska-Fryc, Alicja Stolarczyk i Elżbieta Rucińska-Kulesz.