Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dziedzictwo warte odkrycia

Gdynianin wyszedł z pomysłem stworzenia kompleksowego podręcznika dla ministrantów i ceremoniarzy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Szymon Orkisz posługuje jako ceremoniarz w Gdańskim Środowisku Tradycji Katolickiej. Kilka lat temu wpadł na pomysł, aby napisać skrypt kursu ministrantury i ceremoniarza w starej formie liturgii, ponieważ w Polsce brakowało takiej książki.

Autor "Servite Domino! Podręcznik dla ministrantów i ceremoniarzy do liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego" podkreśla, że książka ma pomóc ugruntować już zdobytą wiedzę, a także uzupełnić jej braki.

- W Polsce powstają nowe miejsca celebracji. W naszej archidiecezji też widać zdecydowany wzrost zainteresowania - coraz więcej ludzi uczestniczy w Mszach św. trydenckich. Odbywają się śluby, a także chrzty, przybywa również osób chętnych do posługi - tłumaczy.

Opis służby w tym podręczniku czerpie z wielu ceremoniałów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. - Zaproponowane rozwiązania są dobrze ugruntowane i sprawdzone oraz stosowane w wielu miejscach. Chodziło mi o spisanie również tego, co zwykle przekazywane jest podczas kursów i zbiórek ministranckich - podkreśla autor.

Publikacja Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec to kompendium wiedzy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych ministrantów, a także ceremoniarzy.

- Kiedy prezbiteria zapełniają się posługującymi, a chóry muzykami, pojawia się niebezpieczeństwo, że brak dostatecznego zaznajomienia się z formą celebracji może doprowadzić do obojętności względem piękna i przepisów, co w rezultacie obniży jej poziom - mówi autor.

Czytelnik znajdzie w podręczniku informacje o przygotowaniu prezbiterium do celebracji, podziale obrzędów Mszy św., zachowaniu, ubiorze i postawie, a także wskazówki na temat ministranckiej posługi w trakcie m.in. Mszy św. solennej czy Mszy św. śpiewanej, a także roli chóru liturgicznego.

Książka obfituje w ilustracje pomocnicze oraz tabele. - Ten kanon został wypracowany przez wieki tradycji Kościoła. Jest naszym dziedzictwem, które warto odkryć na nowo. Dlatego w podręczniku zaprezentowane zostały różne posługi ministrancie - podkreśla autor.


Więcej o podręczniku dla ministrantów i ceremoniarzy w rycie trydenckim w nr. 8. "Gościa Gdańskiego" na 25 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama