- Przybywający na Kalwarię Wejherowską wierni mają tutaj namiastkę Ziemi Świętej. Przemierzanie wejherowskich dróżek zbliża ich do Jezusa cierpiącego i zmartwychwstałego - mówi Bartłomiej Muński, rzecznik i ceremoniarz wejherowskiego sanktuarium.
W każdy piątek Wielkiego Postu ok. godz. 16 z klasztornego kościoła na wejherowskie dróżki wyrusza nieprzeliczona rzesza wiernych. Jak twierdzą franciszkanie, na pierwszej Drodze Krzyżowej było ich ponad 2 tysiące. - Jak wskazuje doświadczenie, wraz z kolejnymi piątkami liczba pielgrzymów będzie wzrastać - mówi B. Muński.
Wcześniej - o godz. 15.00 - w klasztornym kościele odprawiana jest Msza św., kończąca się tradycyjnie możliwością uczczenia relikwii Krzyża Świętego.
Na Drogi Krzyżowe do Wejherowa przyjeżdżają nie tylko pielgrzymi z archidiecezji. - Mamy już zgłoszenia grup pielgrzymkowych z diecezji pelplińskiej, toruńskiej, elbląskiej i koszalińskiej. Oprócz tego przyjeżdżają do nas pielgrzymi indywidualni, którzy przybywają często całymi rodzinami. Udział w wejherowskich Drogach Krzyżowych wpisał się już niejako w tradycje tych rodzin - opowiada rzecznik sanktuarium.
Zaznacza, że w nabożeństwie uczestniczą nie tylko osoby zdrowe. Nie brakuje także chorych, również takich, które poruszają się na wózkach. - To nie jest dla nich łatwe. Ukształtowanie terenu, spora różnica wysokości pomiędzy kaplicami, wszystko to sprawia, że na uczestnictwo niepełnosprawnych w tym nabożeństwie patrzę z wielkim szacunkiem - dodaje B. Muński.
Kolejne piątkowe nabożeństwa na wejherowskich dróżkach prowadzą różne wspólnoty działające w Kościele. 23 lutego będą to osoby konsekrowane z archidiecezji, które w Wejherowie przeżywać będą swój dzień skupienia. Tydzień później - 2 marca - rozważania przedstawią mężczyźni. - Chcemy, aby na modlitwę przybyli ze swoimi rodzinami - podkreśla B. Muński.
Jak przystało na kaszubską Jerozolimę, wśród przygotowujących Drogę Krzyżową nie zabraknie także działających na Pomorzu członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, popularnie zwanych bożogrobcami. Poprowadzą oni nabożeństwo 9 marca.
Pod koniec Wielkiego Postu będzie także okazja do wysłuchania rozważań po kaszubsku. - Prosimy, aby każdy zabrał ze sobą na to nabożeństwo jakiś drobny element kaszubski. Mogą to być czapka, kapelusz, rokietka czy coś podobnego. Wszystko po to, żeby zaznaczyć swoją przynależność - zachęca rzecznik sanktuarium.
Kaszubska Droga Krzyżowa odbędzie się w Wejherowie 23 marca.