Nowy numer 23/2021 Archiwum

Rekonstruktorzy, pieśni i czołg

Już po raz 4. ulicami Gdańska przejdzie Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, prawdziwy czołg i transporter opancerzony na ulicach miasta, koncert i wspólny śpiew patriotycznych pieśni - już po raz 4. w Gdańsku odbędzie się Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Wydarzenie rozpocznie się 4 marca o godz. 11 Mszą św. w bazylice św. Brygidy, której przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź.

Po uroczystej Eucharystii o godz. 12.15 odbędzie się wymarsz defilady sprzed bazyliki oraz przejście oddziałów niezłomnych ulicami: Katarzynki, Podmłyńską, Podwalem Staromiejskim, Targiem Drzewnym, Szeroką, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką, Długą do Ratusza Głównego Miasta, gdzie przed symboliczną trybuną oddziały oddadzą hołd zgromadzonym na niej kombatantom Armii Krajowej oraz córce gen. Andersa.

Na godz. 13.30 przewidziany jest koncert Tadeusza "Tadka" Polkowskiego, a bezpośrednio po nim wspólne śpiewanie piosenek partyzanckich i patriotycznych, które poprowadzi chór przed Zieloną Bramą.

W dalszej części, po godz. 16 - rozmowy gdańszczan z rekonstruktorami, wspólne zdjęcia, oglądanie transportera opancerzonego znanego jako "Szary Wilk" oraz czołgu Panther, zdobytego w powstaniu warszawskim, który walczył jako "Pudel" w plutonie pancernym "Wacek", w batalionie AK "Zośka". Na głodnych będzie czekała wojskowa grochówka prosto z kuchni polowej.

Defilada związana jest z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego od 2011 r. w całej Polsce. Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi m.in. abp. Głódzia, metropolity gdańskiego, Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego, oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja "Gladius Gloriae", Bractwo św. Pawła oraz Instytut Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad defiladą objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama