Nowy numer 32/2022 Archiwum

Pamięć i opamiętanie

– Chodzi o przywrócenie pamięci tym, którzy byli wybornym ziarnem – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Mimo przenikliwego mrozu i padającego śniegu 1 marca przed gdańskim cmentarzem garnizonowym zebrali się przedstawiciele środowisk patriotycznych, aby uczestniczyć w uroczystym Apelu Pamięci. Modlitwie za poległych w obronie ojczyzny żołnierzy wyklętych przewodniczył abp Głódź. – „Jeśli ziarno, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, nie wyda plonu” – przypominał słowa Ewangelii św. Jana metropolita. – To było wyborne ziarno. Tak było w przypadku „Inki”. Stoimy tu przy murze cmentarza garnizonowego, właściwie przy dawnym śmietniku. Na ten śmietnik z Kurkowej zostały przywiezione ciała rozstrzelanych, niestety rękami naszych rodaków – mówił.

Przypomniał także o niesprawiedliwości, jaka przez długie lata towarzyszyła pamięci pomordowanych bohaterów. Mówił, że „ten, który rozstrzelał Danutę Siedzikównę, był chowany z honorami wojskowymi na cmentarzu w Koszalinie”. – To dzięki Polakom świat się opamiętał i zaczął rozumieć, że zaraza hitlerowska to nie jest coś mało ważnego, co można zaspokoić jakimiś ustępstwami. To my powiedzieliśmy światu, że są wartości, za które należy oddać życie. Będziemy bronili pamięci o nich, dopóki tylko nam samym starczy życia – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama