Nowy numer 32/2022 Archiwum

Muzyczne święto w Gdańsku

Już po raz siódmy w Gdańsku wystąpią muzycy z różnych stron świata. Od 9 do 11 marca odbywać się będzie VII Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny.

Festiwal będzie składał się z części konkursowej odbywającej się w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej oraz z występów przed publicznością w wybranych gdańskich kościołach.

Podczas tegorocznej edycji poza polskimi chórami wystąpią także zespoły z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i Szwecji.

- Mamy nadzieję, że nasz festiwal będzie wspaniałą okazją nie tylko do zdobywania nagród lecz również wspólnego muzykowania chórów polskich i zagranicznych - podkreślają organizatorzy.

Chóry biorące udział w gdańskim festiwalu oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Rihards Dubra – słynny łotewski kompozytor, prof. Grzegorz Rubin – wybitny znawca chóralistyki z Gdańska, Javier Busto – hiszpański dyrygent, Jan Rybarski – organista i wieloletni dyrygent Chóru Mariańskiego w Krakowie oraz Ambrož Čopi – uznany kompozytor oraz dyrygent słoweński.

Koncert inauguracyjny rozpocznie się w piątek 9 marca, o godz. 18.30 w kościele św. Katarzyny (ul. Profesorska 3). Dzień później w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej (ul. Gabriela Narutowicza 11) w godz. od 11 do 17.30 odbędą się przesłuchania konkursowe w aż pięciu kategoriach: chóry mieszane, chóry męskie i żeńskie, chóry młodzieżowe, chóry dziecięce i chóry kameralne. Najlepsze chóry w każdej kategorii zdobędą Złoty Medal Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego.

W sobotni wieczór, po zakończeniu przesłuchań wybrane zespoły wystąpią: w Ratuszu Staromiejskim (o godz. 18), kościele św. Katarzyny (o godz. 18.30), kościele bł. Urszuli Ledóchowskiej (o godz. 19) i kościele św. Mikołaja (o godz. 19) w Gdańsku.

Ostatniego dnia Festiwalu o godz. 16 odbędzie się koncert galowy w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej. Koncert rozpocznie występ Akademickiego Chóru PG jako chóru gospodarza.

Wstęp na wszystkie koncerty odbywające się w ramach festiwalu jest bezpłatny. Pełny program imprezy znaleźć można TUTAJ.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama