- Ekstremalna Droga Krzyżowa to specyficzna forma przeżywania Wielkiego Postu, spotkania z Bogiem, sprawdzenia siebie i swoich możliwości, a także namiastka odczucia cierpienia, którego doświadczył Jezus - mówi Jakub Terakowski, koordynator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jastrzębiej Góry do Helu.
Ta nocna wyprawa - w milczeniu i przy zmieniającej się pogodzie - nazywana przez organizatorów "globalnym start-upem religijnym i sposobem praktykowania duchowości na miarę XXI wieku" zyskuje każdego roku nowych zwolenników.
Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Był odpowiedzią na poszukiwanie dróg pobożności na miarę XXI wieku i sposobem na syntezę Ewangelii i nowoczesności przez ludzi, którzy chcą łączyć życie religijne z rodzinnym i biznesowym. Na Pomorze inicjatywa dotarła kilka lat temu i szybko zyskała zwolenników.
- EDK wychodzi naprzeciw potrzebom zarówno młodszych, jak i starszych uczestników, dla których ważne jest wyzwanie. Wielu uczestników podkreśla, że właśnie na trasie doświadczają silniejszego kontaktu z Bogiem - podkreśla koordynator.
Z zapowiedzi organizatorów wynika, że w tym roku na wszystkie pątnicze szlaki wyruszyć może nawet 100 tys. osób. Wyjdą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Jest ich niemal 600 - nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.
W czasie pątniczej drogi obowiązuje zasada milczenia. - Uczestnicy idą samotnie po to, by w czasie EDK wyjść poza strefę komfortu. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to dla wielu ludzi jest przełomem - dodaje J. Terakowski.
EDK pomaga zainicjować w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka. Składa się z 4 kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania z Bogiem. Pątnicy przed wyruszeniem powinni zaopatrzyć się w wysokoenergetyczny prowiant, ciepłe ubrania, odpowiednie i wygodne obuwie, termos z gorącą herbatą, latarkę - najlepiej "czołówkę", a także naładowany telefon komórkowy z wgranym śladem trasy GPS (można pobrać ze strony internetowej) albo mapę obszaru, po którym przebiega szlak Drogi Krzyżowej.
Uczestnicy wędrówki zatrzymują się po drodze przy wyznaczonych stacjach, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Potem idą dalej, w skupieniu kontemplując usłyszane słowa. Marsz zajmuje wiele godzin, bo do pokonania jest minimum
Tegoroczna EDK odbędzie się pod hasłem: "Droga (pięknego) życia".
Gdzie na szlak?
Gdańsk-Matemblewo, Msza św. w kościele pw. MB Brzemiennej, 23 marca o godz. 19, ostatnia stacja - na Kalwarii Wejherowskiej;
Jastrzębia Góra, Msza św. kościele pw. św. Ignacego Loyoli, 23 marca o godz. 20, ostatnia stacja - kościół pw. Bożego Ciała w Helu;
Leźno, Msza św. w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika i bł. Karoliny Kózkówny, 23 marca godz. 18, ostatnia stacja - w Żukowie.
Zapisać można się TUTAJ. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w EDK tylko z którymś z rodziców lub innym opiekunem prawnym.