Nowy numer 09/2024 Archiwum

Służba to wyraz miłości przejdź do galerii

- Wpatrujemy się w Jezusa Chrystusa w Nazarecie przemawiającego w synagodze. Przyzywa Ducha Świętego, który Go namaścił. Namaszczeni zostaliśmy również my, a także obdarzeni darem kapłaństwa i Eucharystii. Celebrujemy tę Mszę św., dziękując za te dary - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

W archikatedrze oliwskiej 29 marca odprawiona została uroczysta Msza św. Krzyżma pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

W uroczystości uczestniczyli także bp Wiesław Szlachetka, bp Zbigniew Zieliński oraz ok. 400 kapłanów z całej archidiecezji. Nie zabrakło również sióstr zakonnych, zakonników oraz reprezentantów wspólnot życia konsekrowanego.

Abp Głódź w homilii powiedział, że kapłaństwo jest nierozerwalnie związane z Eucharystią.

- Kapłan wypełnia swoje posłannictwo i ujawnia swoją kapłańską tożsamość poprzez sprawowanie Eucharystii. To ona powinna stać się sumieniem jego posługi - celebrowana zawsze w sposób godny i niespieszny, a przede wszystkim - bez rutyny - przekonywał metropolita.

Arcybiskup przywołał słowa wypowiedziane do polskich kapłanów przez św. Jana Pawła II.

- "Służcie! Służba jest zasadniczym wyrazem tej miłości, którą Chrystus nas umiłował". Dla nas kapłanów, miłość do Jezusa ma jeszcze jeden wymiar - duszpasterski. Niestety, wiele osób o tym często zapomina, albo nie chce pamiętać - mówił hierarcha.

Abp Głódź zaznaczył, że kapłaństwo stoi w służbie zbawczego czynu Jezusa.

- Ten czyn oddaje w ręce Kościoła, kapłanów. Dlatego przypatrzmy się naszemu powołaniu, wsłuchajmy się jeszcze raz w słowa Chrystusa, gdy do nas i ona mówi właśnie w Wielki Czwartek. Pamiętajmy o naszym powiązaniu z sakramentem Eucharystii, za który jesteśmy w sposób szczególny odpowiedzialni - mówił metropolita.

Podczas Eucharystii zostały odnowione przyrzeczenia kapłańskie. Abp Głódź pobłogosławił także oleje chorych i katechumenów oraz poświęcił krzyżmo, czyli mieszaninę oleju z balsamem, używaną do sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich oraz konsekracji biskupów.

Na zakończenie metropolita podziękował zebranym za codzienną pracę duszpasterską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama