W niedzielę 8 kwietnia Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym zaprosiło na koncert charytatywny Antoniny Krzysztoń.
Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu. Jest to czas, kiedy organizowane są kampanie informacyjno-edukacyjne. Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym zorganizowały kampanię "Gdańsk Solidarnie Dla Autyzmu". W mieście odbywają się dzięki niej wydarzenia poruszające tę tematykę.
- Chodzi o dotarcie z informacją o autyzmie do możliwe najliczniejszej grupy odbiorców i jednocześnie zaangażowanie możliwe najszerszego grona osób do udziału w wydarzeniach - mówi Małgorzata Wokacz-Zaborowska, doradca ds. rozwoju i promocji w Fundacji IWRD i mama dziecka z autyzmem. W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę autyzmu, opowiedzieć o tym zaburzeniu i jego specyfice. - O różnorodności i indywidualizmie osób z autyzmem, o ich zaletach, talentach, radościach, ale też codziennych zmaganiach i wyzwaniach. Chcemy zachęcić do wspierania osób z tym zaburzeniem, do akceptacji i zrozumienia, właśnie poprzez poznanie tego zaburzenia. Zgodnie z zasadą: "poznaj, zanim ocenisz" - mówi M. Wokacz-Zaborowska.
W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku A. Krzysztoń wykonała najpiękniejsze utwory ze swojego repertuaru. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na wyposażenie Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, która będzie prawdziwym domem dla 12 osób z tym zaburzeniem oraz żywym pomnikiem tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arama Rybickiego, polityka i orędownika praw osób z autyzmem.
- Wspólnota Domowa dla Dorosłych Osób z Autyzmem przeznaczona jest dla tych, którzy są szczególnie zależni od pomocy i potrzebują wsparcia przez całe życie - wyjaśnia Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.
Obecnie dorosłe osoby z autyzmem po ukończeniu edukacji najczęściej znajdują się pod wyłączną opieką rodziców, a po ich śmierci trafiają do domów pomocy społecznej, gdzie nie mają zapewnionych odpowiednich form wsparcia. Sprawia to, że ich stan najczęściej bardzo się pogarsza, a z trudem nabyte umiejętności zanikają.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest budowa małych domów, w których osoby z autyzmem będą mogły nadal uczyć się, rozwijać swoje umiejętności, korzystać z terapii i prowadzić samodzielne życie. W 2010 roku Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku podjęło decyzję o budowie pierwszej Wspólnoty Domowej i nadaniu jej imienia A. Rybickiego. Będzie to miejsce stałego zamieszkania dla dorosłych osób z autyzmem, a także placówka modelowa, na której będą mogły się wzorować inne organizacje pracujące z osobami z autyzmem.
Więcej o problematyce autyzmu w 15. numerze "Gościa Gdańskiego" na 15 kwietnia.