Każde życie jest święte przejdź do galerii

- Dzisiejszą modlitwą chcemy włączyć się w przesłanie, że życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne - życie należy chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci - podkreśla ks. kan. Andrzej Pradela, proboszcz sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie.

- Patrzymy na Maryję i podziwiamy Jej dojrzałą odpowiedź, która może się zrodzić tylko w sercu na co dzień wystawionym do słońca Bożej łaski i dojrzewa w nim do wydania pięknych owoców - dodaje proboszcz.

W sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie 9 kwietnia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele ruchów obrony życia, doradcy życia rodzinnego, pracownicy gdańskiej Caritas oraz siostry kanoniczki Ducha Świętego prowadzące Dom Samotnej Matki wraz z podopiecznymi.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. z obrzędem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, której przewodniczył ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego. Homilię wygłosił ks. Adam Jeszka.

- Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest świętem radości - miłości i afirmacją życia. To dzisiejsze święto ma wymiar egzystencjalny - dotyka naszego serca. Mamy dzięki temu wydarzeniu odkryć, że życie jest piękne - mówił kaznodzieja. - To święto przypomina również, że Bóg jest z nami, w każdym - radosnym i smutnym - momencie naszego życia. Jest Drogą, Prawdą i Życiem. Kocha nas z całą historią życia - nie gardzi nami, mimo tylu zawodów, tylu naszych niewierności - podkreślił ks. Jeszka. - Bóg chce być blisko człowieka, ale potrzebuje naszego przyzwolenia - naszego fiat. Życie z Jezusem jest nieustannym świętowaniem, tego "tak", które Bóg powiedział każdemu z nas na początku życia. Tak, jak Maria, jesteśmy poszukiwani przez Boga - mówi kaznodzieja.

Obrzęd duchowej adopcji poprowadził ks. Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD. Zobowiązanie podjęli wierni, a także uczestniczący w uroczystościach klerycy oraz siostry zakonne kanoniczki Ducha Świętego.

Duchowa adopcja trwa 9 miesięcy. Jest to codzienna modlitwa za dziecko zagrożone aborcją. Podjąć może ją każdy chrześcijanin, bez względu na wiek. Dzieło Duchowej Adopcji Dziecko Poczętego każdorazowo rozpoczyna się od złożenia uroczystej przysięgi, w czasie której zobowiązujemy się do odmawiania krótkiej modlitwy adopcyjnej w intencji dziecka i jego rodziców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..