Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Msza Wawelska i Requiem dla ofiar katastrofy

W 8. rocznicę katastrofy samolotowej w Smoleńsku miasto Gdynia i Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" zapraszają na koncert "In Memoriam".

- Zapraszamy państwa bardzo serdecznie w sobotę 14 kwietnia do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na uroczysty koncert poświęcony pamięci wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30 w kościele Najświętszej Maryi Panny w Gdyni przy ul. Armii Krajowej 26. Podczas koncertu będzie można usłyszeć dwie kompozycje o charakterze sakralnym - "Mszę Wawelską" Henryka Jana Botora, którą Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" wykona a cappella, oraz "Requiem" Maurice'a Duruflé, które zabrzmi w Gdyni z towarzyszeniem solistów, chóru, organów i wiolonczeli. Koncert gościnnie poprowadzi prof. Stanisław Krawczyński.

"Msza Wawelska" została ukończona w 2003 r. Jest to 6-częściowy utwór a cappella, zachowujący klasyczną formę mszy z Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus oraz Agnus Dei. Utwór powstał jako rodzaj hołdu, jaki kompozytor złożył św. Stanisławowi.

"Requiem" zostało opublikowane w 1948 r. To utwór przeznaczony oryginalnie na dwa głosy solowe - sopran i baryton, wiolonczelę, organy i chór. Konstrukcja dzieła, stanowiąca autorską propozycję kompozytora, składa się z 9 części.

- Razem z prezydentem Wojciechem Szczurkiem mieliśmy zaszczyt osobiście uczestniczyć w pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego - wspomina K. Gruszecka-Spychała. - Pragniemy podtrzymywać pamięć o wszystkich ofiarach katastrofy smoleńskiej, traktując to nie tylko jako obowiązek, ale również potrzebę serca - tłumaczy.

Patronat honorowy nad koncertem objął prezydent Szczurek. Mecenasem koncertu jest Zarząd Portu Morskiego Gdynia. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama