Nowy numer 15/2024 Archiwum

Pochwal swoje dziecko właściwie przejdź do galerii

W sobotę 14 kwietnia w auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie odbyła się konferencja poświęcona "Wzmacnianiu tożsamości dziecka".

Prelegentami byli Monika i Marcin Gajdowie, rodzice czwórki dzieci, którzy są terapeutami i autorami bestsellerowych książek "Rodzice w Akcji" oraz "Rozwój. Jak współpracować z łaską". Ze swojego rodzinnego Bolechowa na Pomorzu Zachodnim wyruszają co jakiś czas w Polskę, by prowadzić liczne wykłady, konferencje i rekolekcje. Na spotkanie wszystkich zainteresowanych świadomym rodzicielstwem zaprosiło Towarzystwo Edukacyjne "Lokomotywa".

Konferencja "Wzmacnianie tożsamości dziecka" była próbą odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące dorastania, wzmacniania poczucia wartości dziecka, reagowania na trudne zachowania oraz wsparcia w okresie dojrzewania.

- W naszej pracy terapeutycznej często spotykamy się z dorosłymi, którzy poszukują pomocy. W większości ich trudności wynikają ze zranień i błędów związanych z ich wychowaniem. Dlatego widzimy potrzebę poruszania tematu związanego ze wzmacnianiem tożsamości - mówi Marcin Gajda.

- Obecnie żyjemy w czasach, w których ludzie gubią swoją tożsamość - mamy do czynienia z pewnym kryzysem i to w wielu różnych obszarach życia. Tym bardziej trzeba edukować dorosłych, by dzieci nie pogubiły się w tak niezdefiniowanym świecie - dodaje Monika Gajda.

Terapeuci jako ważne obszary we właściwym wychowaniu wskazują m.in.: mądrą miłość, rolę pochwały, wzmacnianie poczucia sprawczości, a także wspieranie rozwoju talentów. - Właściwe chwalenie dzieci pojawia się zbyt rzadko. Mówimy o takim, które jest bezinteresowne i prawdziwe, które buduje zadowolenie z osiągniętych celów - podkreśla terapeuta. - Nie do przyjęcia jest porównywanie dzieci - z rodzeństwem czy rówieśnikami. Natomiast, bardzo ważne jest wspieranie rozwoju talentów - nie tylko tych szkolnych, np. matematycznych - wyjaśnia Monika Gajda.

- Niejednokrotnie wiązać się to będzie ze zgodą na odmienność dziecka w stosunku do naszych oczekiwań i planów. Akceptujmy je takim, jakie jest, a nie takim, jakie byśmy chcieli, żeby było - dodaje Marcin Gajda.

Terapeuci podkreślają, że łatwiej dziecku zbudować swoją tożsamość, jeśli ma więź z rodzicami. - Spróbujmy tę więź utrzymać zwłaszcza w okresie dorastania. To bardzo ważne, byśmy nie byli wyłącznie osobami, które nieustannie kontrolują i pouczają - wyjaśnia Monika Gajda.  

Do elementów właściwego wzmacniania tożsamości zalicza się również ukierunkowanie życia duchowego, w którym dziecko odkryje obecność Boga w sobie. - Z tego wyrasta szacunek do samego siebie, chronienie siebie, wyrażanie swoich potrzeb, a także stawianie granic - podkreśla Marcin Gajda.

Pełna sala, czyli prawie 200 osób, pokazuje, że rodzice są zainteresowani tematyką proponowaną w czasie konferencji.  - W naszej placówce współpracujemy z rodzicami, bo chcemy, żeby szkoła była przedłużeniem domu i wnosiła w życie młodego człowieka te same wartości. Stąd chętnie korzystamy z wiedzy i doświadczenia Moniki i Marcina Gajdów, by odpowiedzialnie wychowywać młode pokolenie - mówi Renata Mroczkowska z "Lokomotywy".

Konferencja odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama