Nowy numer 37/2021 Archiwum

Sąd uniewinnił Nergala

Lider deathmetalowej grupy Behemoth był oskarżony o znieważenie polskiego godła.

Sąd Okręgowy w Gdańsku 16 kwietnia uniewinnił lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama "Nergala" Darskiego, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła.

Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.

Trasę promowała - m.in. na plakatach i w internecie - grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Nad orłem umieszczono napis: "Rzeczpospolita Niewierna". Całość utrzymana była w stylistyce nawiązującej do polskiego godła.

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP, by nadać mu treść ideowo całkowicie różną od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

Proces toczył się wskutek zawiadomienia złożonego przez Marka Dudzińskiego, radnego z Gdyni-Karwin, i Ryszarda Nowaka z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Prokurator żądał dla muzyka kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tys. zł grzywny, a obrońca oskarżonego wnioskował o jego uniewinnienie. Wyrok nie jest prawomocny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • magmac4
    16.04.2018 12:41
    Słaba ocena za artykuł. nie ma w nim informacji o uzasadnieniu wyroku sądu.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama