O roli Kościoła, dyplomacji międzynarodowej oraz czynie zbrojnym mówili prelegenci podczas konferencji popularno-naukowej.
W parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku 21 kwietnia odbyła się konferencja popularno-naukowa wpisująca się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Dzisiejsza konferencja miała na celu ukazanie wielu różnych i trudnych dróg prowadzących do jednego celu - polskiej niepodległości w 1918 roku. Nie byłoby jej bez aktywizmu i pracy u podstaw, czynu zbrojnego na ziemiach polskich, jak i działalności dyplomatycznej na arenie międzynarodowej - tłumaczy Waldemar Jaroszewicz, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Gdańsku, współorganizator.
- Zadaniem sympozjum było także przybliżenie kluczowych dla odzyskania niepodległości postaci. Większość Polaków kojarzy rok 1918 z Józefem Piłsudskim, ale obok komendanta ogromną rolę odgrywali również Ignacy Paderewski, Roman Dmowski i wielu innych znakomitych polityków - dodaje.
Ks. dr Leszek Jażdżewski, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, w swoim wystąpieniu mówił o roli Kościoła katolickiego w odzyskaniu niepodległości na Pomorzu i Kaszubach.
- Kościół działał aktywnie na wszystkich płaszczyznach działalności patriotycznej i niepodległościowej - pozytywistycznej, kulturalnej, organicznej oraz walki zbrojnej - zaznaczył.
Prof. Władysław Zajewski odpowiedział na pytanie "czy powstania narodowe miały sens?", Przemysław Namsołek z gdańskiego IPN przybliżył zagadnienie obchodów święta niepodległości w PRL, a płk Tadeusz Pluta, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków, przedstawił formy upamiętnienia Józefa Piłsudskiego na Pomorzu.
Jan Hlebowicz z "Gościa Niedzielnego" mówił o znaczeniu dyplomacji i działalności Komitetu Narodowego Polskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Sympozjum poprzedziła uroczysta Msza św. Organizatorami wydarzenia byli: Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", parafia Matki Boskie Nieustającej Pomocy oraz Rycerze Kolumba.