W czwartek 26 kwietnia na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni przy okręcie muzeum ORP "Błyskawica" odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, jednej z wiodących jednostek Marynarki Wojennej.
Wiceadmirał dr hab. Stanisław Zarychta
Justyna Liptak /Foto Gość
Kończący w tym roku 60 lat wiceadmirał Zarychta w sierpniu 2010 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy centrum, które w 2013 r. zostało rozbudowane i zmieniło nazwę na Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego. Jako dowódca był odpowiedzialny za planowanie i dowodzenie operacyjne wydzielonymi siłami MW, koordynację sił przydzielonych do działań pokojowych i stabilizacyjnych oraz za działalność dyżurnej służby operacyjnej Marynarki Wojennej. Ponadto współpracował z pozamilitarnymi organami państwa w zakresie ratownictwa morskiego, reagowania kryzysowego oraz kontroli żeglugi morskiej.
S. Zarychta w 1983 r. ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej. Służbę w MW rozpoczął w Grupie Okrętów Rozpoznawczych w 3. Flotylli Okrętów. W 1990 r. został dowódcą okrętu ORP "Hydrograf", a następnie: dowódcą Grupy Okrętów Rozpoznawczych, dowódcą 6. Ośrodka Radioelektronicznego w Gdyni oraz szefem Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej Sztabu Marynarki Wojennej.
W 2007 r. kmdr Zarychta został awansowany do stopnia kontradmirała i objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego WP. Następnie w latach 2008-2010 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO [Joint Force Training Centre - JFTC - przyp. red.] w Bydgoszczy. Jako zastępca dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, oprócz zadań służbowych, był odpowiedzialny za współpracę z władzami lokalnymi cywilnymi i wojskowymi. Wielokrotnie także reprezentował JFTC na konferencjach, ćwiczeniach i sympozjach zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2013 r. został awansowany do stopnia wiceadmirała.
Jest autorem kilkunastu opracowań i artykułów związanych z bezpieczeństwem, współczesnymi zagrożeniami i rolą MW w systemie bezpieczeństwa państwa. Wydał trzy publikacje zwarte: "Doktryny i strategie NATO 1949-
Ukończył kursy sztabowe, m.in. w Królewskiej Akademii Morskiej (Royal Naval Staff College) w Greenwich, kurs oficerów wytypowanych do NATO w Akademii Obrony Narodowej, kurs polityki bezpieczeństwa w Oberammergau oraz kursy specjalistyczne.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów wystawionych przez główne jednostki Marynarki Wojennej oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW.