Nowy numer 48/2022 Archiwum

Dla duchowego dobra wiernych

Abp Sławoj Leszek Głódź udzielił wiernym przebywającym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od piątkowego postu.

Stosowną informację ogłosił wydział duszpasterski gdańskiej kurii. Czytamy w niej: "Pragniemy poinformować, że ksiądz arcybiskup metropolita gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych, na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielił dyspensy od obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich wiernych przebywających w dniu 4 maja br. w archidiecezji gdańskiej".

- Do obowiązków duchowych wiernych należy wstrzemięźliwość od pokarmów we wszystkie piątki roku liturgicznego oraz Środę Popielcową. Jednak doskonale wiemy, że pierwsze dni maja sprzyjają rodzinnemu świętowaniu tego czasu. Wiele z tych spotkań odbywa się przy stole czy wyjazdowych grillach, a służy budowaniu wzajemnych rodzinnych relacji - mówi ks. Krystian Kletkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego.

- Arcybiskup, udzielając tej dyspensy, wziął pod uwagę względy duszpasterskie oraz szczególny, rodzinny charakter tego czasu - wyjaśnia ks. Kletkiewicz.

Kan. 87 - § 1, na podstawie którego metropolita udzielił dyspensy, stwierdza: "Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama