Nowy numer 41/2019 Archiwum

Proboszcz złapał złodzieja, który okradł kościół

W biały dzień stłukł szklaną skarbonę i zrabował z niej gotówkę oraz biżuterię. Po wyczerpującym pościgu został złapany przez księdza.

Do zdarzenia doszło 1 maja. 36-letni mężczyzna za pomocą młotka rozbił znajdującą się wewnątrz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku szklaną skarbonę. Zabrał z niej pieniądze i biżuterię (datki zgromadzone na budowę Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny), po czym uciekł ze świątyni.

Kiedy złodziej dokonywał kradzieży, w kościele znajdowało się kilka osób, w tym proboszcz parafii ks. Ludwik Kowalski. Duchowny ruszył w pogoń, z sukcesem zakończoną po około kilometrowym biegu w pobliżu historycznego budynku Poczty Polskiej, gdzie złodziejowi zabrakło sił.

- Nie wahałem się. Zobaczyłem złodzieja, to ruszyłem w pościg, aby sprawiedliwości stało się zadość. Chłopak był dobrze, modnie ubrany. Tuż po złapaniu zaczął przepraszać i wyraził skruchę - powiedział nam ks. Ludwik. - Początkowo dzielił nas spory dystans, który na szczęście dość szybko nadrobiłem. Codzienna gimnastyka, ćwiczenia i bieganie nie poszły więc na marne - uśmiecha się.

Duchowny przekazał 36-letniego złodzieja w ręce policji, a zrabowane przedmioty wróciły do parafialnej kasy. Największe straty to koszt odbudowy skarbony, szacowany na około 2 tys. zł.

- W trakcie przeprowadzonych oględzin policjanci zabezpieczyli ślady linii papilarnych. Całe zajście najprawdopodobniej zarejestrowała kamera monitoringu, której zapis będzie kolejnym dowodem w spawie - mówi st. asp. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

- Większość gdańskich kościołów jest monitorowanych i zabezpieczonych przez system kamer i alarmów. W bazylice św. Brygidy mamy alarmy strefowe i 16 kamer. Aż 6 z nich uchwyciło złodzieja i sam moment kradzieży - podkreśla ks. Ludwik.

Zatrzymany mężczyzna spędził noc w policyjnym areszcie. Prawdopodobnie usłyszy zarzut kradzieży z włamaniem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

- Przypomnijmy, że każdy obywatel ma prawo ująć sprawcę przestępstwa. Ustawodawca nie nakłada takiego obowiązku, a jedynie daje takie prawo. W każdym jednak przypadku należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie - dodaje M. Chrzanowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Parafianka z ul.Rajskiej
  02.05.2018 17:12
  Ksiądz doktor Ludwik Kowalski jest wspaniałym proboszczem! Dziękujemy każdego dnia za niego Panu Bogu w modlitwach.
  doceń 22
 • yay
  02.05.2018 22:26
  A to złodziejowi nie trzeba towarzyszyć, nie trzeba rozeznawać, bo na przyklad nie może on przestać kraść dla ważnych przyczyn, np. dla wychowania dzieci?? Albo tak rozeznał w sumieniu??
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama