Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Niebo polskie" znowu zachwyca

W auli budynku dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku odbyła się prezentacja odtworzonego fresku "Niebo polskie".

Prace nad rekonstrukcją dzieła trwały dziewięć miesięcy - od sierpnia 2017 r. do kwietnia 2018 r. Realizacja przedsięwzięcia wpisuje się w pomorskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorami oryginalnego malowidła byli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Powstało z inicjatywy gdańskiej Polonii w 1938 r. Główny obraz o powierzchni 100 mkw. uzupełniały malunki na ścianach pomieszczenia wykonane przez Stefana Płużyńskiego i Mieczysława Jurgielewicza pokazujące panoramy 12 miast: Gdyni, Bydgoszczy, Kruszwicy, Gniezna, Poznania, Katowic, Krakowa, Sandomierza, Kazimierza, Warszawy, Torunia i Gdańska. Obrazy na ścianach auli układają się w dwa ciągi, z których jeden pokazuje linię kolejową prowadzącą z Gdyni do Katowic, a drugi - historyczną drogę wiślaną z Krakowa do Gdańska.

Fresk odtworzył siedmioosobowy zespół artystów związanych z Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu gdańskiej Akademii Sztuki Pięknych. - Zadanie nie było proste, ale dzięki świetnemu zespołowi możemy dzisiaj podziwiać to wspaniałe dzieło w pełnej okazałości - mówi dr Krzysztof Polkowski, rektor ASP w Gdańsku.

Oryginalny fresk został zniszczony przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. W trakcie rekonstrukcji okazało się jednak, że skuwający obraz robotnicy zostawili na suficie niewielki fragment oryginalnego malowidła, który został odrestaurowany i wyeksponowany.

Dzięki staraniom Samorządu Województwa Pomorskiego, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, udało się fresk odtworzyć. Odtworzenie obrazu stało się możliwe dopiero współcześnie. Podjął się tego zespół pracowników i studentów ASP w Gdańsku. Zadanie było trudne, bo zachowało się bardzo niewiele zdjęć i dokumentów przedstawiających oryginalne "Niebo polskie".

Artyści szukali fotografii i opisów malowidła w internecie, bibliotekach i archiwach. Osobnym wyzwaniem było precyzyjne odtworzenie kolorystyki. W tym celu zespół pojechał do Warszawy, ponieważ autorzy "Nieba polskiego" w latach 30. XX w. namalowali tam inny fresk, który się zachował. To pozwoliło na określenie rodzaju i odcienia farb.

"Niebo polskie" jest apoteozą radości, piękna i młodości. Ukazuje fragment nieba widocznego nad Polską. Dzięki analizie kształtu i ułożeniu drogi mlecznej na plafonie udało się ustalić, że jest to niebo sierpniowe w 1937 roku. W centrum obrazu znajduje się Mater Polonia, w której otoczeniu znalazły się personifikacje przemysłu, handlu i rolnictwa, a także dzielnic i większych polskich miast.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama