Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

ORP Błyskawica wyjdzie w morze!

ORP Błyskawica ponownie wyjdzie w morze, by w ten sposób uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i utworzenia Marynarki Wojennej RP.

Słynny okręt muzeum opuści port w Gdyni w niedzielę 24 czerwca w ramach obchodów święta Marynarki Wojennej.

- Tradycyjnie w ostatnim tygodniu czerwca w Gdyni obchodzone są Dni Morza, których zwieńczeniem jest święto Marynarki Wojennej - mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.

- Żeby uczcić przypadającą w tym roku 100. rocznicę istnienia naszej formacji postanowiliśmy, że w tegorocznej paradzie morsko-lotniczej z okazji święta MW weźmie udział najstarsza polska jednostka, czyli okręt muzeum ORP Błyskawica - wyjaśnia.

Ponieważ zabytkowy okręt nie może wypłynąć samodzielnie, na wody Zatoki Gdańskiej wyjdzie w asyście holowników Marynarki Wojennej.

- Jednostka zostanie wyholowana z nabrzeża przy Skwerze Kościuszki i zacumowana na wodach Zatoki Gdańskiej - tłumaczy R. Pioch. - Następnie z Błyskawicy zostanie oddany świąteczny salut armatni składający się z 21 wystrzałów - dodaje.

Jak podkreśla rzecznik prasowy, wypłynięcie okrętu muzeum uzależnione będzie od sprzyjającej pogody i warunków panujących na morzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama