Nowy numer 42/2019 Archiwum

"CieKawa" spełni marzenia

- Zależy nam na tym, aby to miejsce było tworzone przez ludzi dla ludzi, żeby w jego powstawanie włączyli się ci, którzy chcą stać się częścią misji poprawiania jakości życia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną - wyjaśnia Krzysztof Skrzypski.

Pomysł na "CieKawą" kawiarnię, czyli miejsce, które wyznaczać będzie nowe standardy, a także da możliwość spełnienia marzeń o dorosłym i samodzielnym życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną zrodził się w pewien styczniowy dzień.

- Spacerowaliśmy z żoną po Starym Mieście. Postanowiliśmy, że wstąpimy gdzieś na kawę. Okazało się, że wszystkie kawiarnie są pełne. Wtedy pomyślałem, że skoro mamy lokal [przy ul. Świętojańskiej 68 - przyp. red.], w którym wcześniej znajdowała się m.in. jedna z pracowni naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej, a teraz stoi pusty, to można go zaadaptować na przytulną kafejkę - mówi K. Skrzypski, prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej w Gdańsku.

- Idea jest taka, żeby było to miejsce zatrudniające jak najwięcej osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, które są w stanie i chciałyby pracować, ale potrzebują większego wsparcia, niż otrzymałyby w przedsiębiorstwie ogólnodostępnym - wyjaśnia K. Skrzypski.

Do nowego zadania przygotowywane są już cztery osoby. - Praca w kawiarni pozwoli mi spotkać nowych ludzi. Będę mógł z nimi porozmawiać i przygotować pyszną kawę. Zarobię też swoje własne pieniądze - mówi pan Marcin, 26-latek, przyszły pracownik kawiarni. Zachęca, aby trzymać za "CieKawą" i jej ekipę kciuki. - Żeby wszystko się nam udało i ludzie nas odwiedzali przez cały rok - dodaje.

Ambasadorką akcji jest Agnieszka Rojewska, wielokrotnie nagradzana baristka, która ma również doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i przeszkoliła przyszłych pracowników.

Aby całe przedsięwzięcie doszło do skutku, potrzebne było nie tylko załatwienie wielu urzędowych spraw. "CieKawej" nadal brakowało najważniejszego elementu - "serca".

- Zorganizowaliśmy akcję crowdfundingową "Serce dla Ciekawej", której celem było uzbieranie funduszy na zakup profesjonalnego ekspresu do kawy - wyjaśnia K. Skrzypski.

Wystartowali w piątek 13 kwietnia. Na uzbieranie ponad 20 tys. zł dali sobie miesiąc, a wszystkim wspierającym dali zapewnienie, że jeżeli nie uda się osiągnąć 100 proc. kwoty, to pieniądze wrócą do wpłacających. Akcja "Serce dla Ciekawej" trwa do niedzieli 13 maja.

K. Skrzypski zachęca, aby śledzić profil kawiarni na Facebooku i wybrać się na wielkie otwarcie. - Jeśli nic się nie zmieni, to planujemy inaugurację kawiarni pod koniec czerwca - mówi prezes.


Więcej o "CieKawej" kawiarni w 20. numerze "Gościa Gdańskiego" na 20 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama