- Kapłan Chrystusowy musi być wobec świata strażnikiem i obrońcą godności ludzkiej - mówił podczas święceń prezbiteratu abp Sławoj Leszek Głódź.
Uroczystość święceń kapłańskich zgromadziła w sobotnie przedpołudnie 19 maja w katedrze oliwskiej tłumy wiernych archidiecezji gdańskiej.
We Mszy św., podczas której abp Sławoj Leszek Głódź wyświęcił siedmiu nowych kapłanów, uczestniczyły rodziny i przyjaciele przyjmujących święcenia, członkowie wspólnot parafialnych oraz społeczność GSD.
Wraz z metropolitą Eucharystię koncelebrowali bp Wiesław Szlachetka, bp Zbigniew Zieliński oraz licznie zgromadzeni kapłani.
- Musicie być gotowi, że świat będzie was prześladował. Będzie to czynił, bo nie zna Boga i znać Go nie chce - mówił w homilii arcybiskup. - Macie być na to gotowi, dlatego każdego dnia w waszym kapłańskim życiu proście Ducha Świętego o łaskę męstwa - przypominał.
- Kapłan jest in aeternum ze wszystkimi konsekwencjami, które się z tym wiążą i ogromem zobowiązań, które na was będą spoczywały wobec Chrystusa, wobec Kościoła naszej Matki, wobec całego Ludu Bożego, do którego Duch Święty was pośle poprzez Kościół - zaznaczył hierarcha.
Abp Sławoj Leszek Głódź powiedział także, że kapłani mają być świadkami i obrońcami transcendentnego wymiaru każdego człowieka, od chwili jego poczęcia, aż do momentu naturalnej śmierci. Wbrew światu, który głosi "ewangelię śmierci".
- Wy macie głosić Ewangelię życia, we wszystkich jego wymiarach, pokazującą, jak wielki jest człowiek, którego chciał Bóg i jak wielka jest chwała Boga wynikająca z tego, że człowiek właśnie żyje tak, jak Bóg od niego oczekuje - mówił.
Podczas Litanii do Wszystkich Świętych kandydaci do kapłaństwa przyjmują postawę najgłębszego uniżenia. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Na zakończenie homilii metropolita zachęcił przyszłych neoprezbiterów, by stali się ludźmi ośmiu błogosławieństw, ponieważ taki był Chrystus, Bóg Człowiek.
- Stoi przed wami, wielkie zadanie, które może budzić lęk, ale życie ośmioma błogosławieństwami wprowadzi nas wszystkich na drogę świętości - dodał.
Na koniec uroczystości neoprezbiterzy skierowali swoje podziękowania do biskupów, moderatorów, wykładowców oraz rodziców.
- Ekscelencjo, księże arcybiskupie. Ten skromny bukiet kwiatów jest wyrazem naszej wdzięczności za formowanie się pod twoim okiem. To ty przyjmowałeś nas do seminarium i wyrażałeś zgodę na to, byśmy dostępowali godności kolejnych posług. Dziś ty sam wyświęciłeś nas na prezbiterów. Postaramy się ten wielki dar jak najlepiej wykorzystać przez gorliwe głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów. Za tę możliwość bardzo serdecznie dziękujemy - zwracał się do metropolity w imieniu wyświęconych kapłanów ks. Francesco Gallo.
- W sposób szczególny chcemy podziękować wam, drodzy rodzice. Gdyby nie to, że kiedyś przyprowadziliście nas chrztu, uczyliście nas wiary i podstawowych wartości, pewnie nie stalibyśmy tu jako księża. W pewnym momencie swego życia - wybraliście nasze życie, za co wam serdecznie dziękujemy - mówił ks. Francesco.
Biskupi z nowymi kanonikami. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Podczas uroczystości abp Sławoj Leszek Głódź wręczył także neoprezbiterom oraz wybranym kapłanom archidiecezji dekrety i nominacje.
Ks. dr Mirosław Gawron, dotychczasowy administrator sopockiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa został mianowany jej proboszczem. Metropolita wręczył także dekrety powołujące nowych kanoników. Ks. Jacek Tabor, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu został kanonikiem Kapituły Kolegiackiej w Gdańsku Starych Szkotach. Ks. dr Leszek Jażdżewski, dyrektor diecezjalnego archiwum otrzymał nominację na kanonika Kapituły Kolegiackiej w Gdańsku-Wrzeszczu. Natomiast ks. Piotr Brzozowski, wicedyrektor gdańskiej Caritas, został kanonikiem Kapituły Kolegiackiej Gdyńskiej.
Zespół Allegretto podczas uroczystości wykazał się prawdziwą wirtuozerią.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość
Oprawę liturgiczną uroczystości zapewnił zespół instrumentalno-wokalny Allegretto z parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej.