Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji srebrnego jubileuszu parafii Miłosierdzia Bożego w Chłapowie.
Wdzięczni Jezusowi miłosiernemu gromadzimy się dzisiaj, aby modlić się w intencji naszej parafii - mówi ks. Sławomir Skoblik, proboszcz.
Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św., arcybiskup modlił się przez chwilę przy grobie śp. ks. Wiesława Wetta, proboszcza parafii.
W czasie homilii, metropolita gdański podkreślił, że na każdy jubileusz składają się trzy rzeczy. - Są to czasy, ludzie i zdarzenia. Dlatego, ta dzisiejsza uroczystość jest okazją do szczególnych podziękowań wszystkim bohaterom powstania tej parafii i wzniesienia świątyni - mówi arcybiskup.
- Pamięć należy się śp. abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu, który w trosce o systematyczną służbę liturgiczną i opiekę duszpasterską nad tutejszymi mieszkańcami, erygował parafię, wydzieloną z władysławowskiej parafii Wniebowzięcia NMP. Podziękować trzeba również śp. ks. Wiesławowi Wett, który przez 22 lata był proboszczem waszej parafii i spoczywa obok świątyni, co jest wielkim uhonorowaniem jego wysiłku włożonego w budowę tego kościoła - dodał metropolita.
- Wasza, stojąca na chłapowskim klifie świątynia, jest jak latarnia morska, która oświetla drogę zapraszając do modlitwy. Każda świątynia jest nowym przymierzem - Wieczernikiem. Wasza poświęcona została Bożemu miłosierdziu, które tak bardzo potrzebne jest wszystkim ludziom. Wiedziała o tym i wołała o nie św. siostra Faustyna, a wielkim propagatorem jej orędzia był nasz rodak, św. Jan Paweł II - tłumaczył arcybiskup.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, liczne poczty sztandarowe, parafianie, goście, a także kapłani z sąsiednich parafii.
Po Mszy św. metropolita gdański dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy, upamiętniającej dzisiejsze wydarzenie.
Abp Tadeusz Gocłowski erygował parafię w Chłapowie - 1 czerwca 1993 roku - wydzieloną z władysławowskiej parafii Wniebowzięcia NMP. Wspólnym wysiłkiem nowo ustanowionej rodziny Chrystusowej, prowadzonej przez ks. Kazimierza Białka, na ziemi ofiarowanej przez Elżbietę i Józefa Jeków od jesieni 1993 roku do wiosny 1994 roku przygotowano kaplicę.
Inżynier, architekt Wiesław Szyślak z Gdańska Osowy przygotował projekt domu parafialnego i kościoła. W 1994 roku ruszyła budowa plebanii z salą katechetyczną, kuchnią i pomieszczeniami parafialnymi i pokojami gościnnymi. W 2003 roku parafianie podjęli trud budowy kościoła, pod który 13 sierpnia 2006 roku abp Tadeusz Gocłowski wmurował kamień węgielny.
Obecnie Komitet budowy kościoła czuwa nad przebiegiem prac, członkowie Żywego Różańca i Czciciele Miłosierdzia Bożego wspierają parafię modlitwą, grupa charytatywna pomaga potrzebującym, szafarze nadzwyczajni, lektorzy, a ministranci służą podczas Mszy św.