Nowy numer 3/2021 Archiwum

Muzyczna podróż w czasie przejdź do galerii

To już 4. edycja Festiwalu "ORGANy PLUS+", która w tym roku zbiegła się w czasie z ukończeniem trwających 10 lat, wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich nad przywróceniem dawnej świetności barokowym organom Mertena Friesego.

- Festiwal da nam szansę świętowania i posłuchania pięknej muzyki rozbrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium, w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce, w sposób nieosiągalny nigdzie indziej - mówi dr Andrzej Szadejko, koordynator odbudowy organów i dyrektor festiwalu.

Tegoroczne wydarzenie jest prawdziwą ucztą melomana ze względu na unikatowe w skali europejskiej, wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask.

- Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej, po 15 latach starań i 10 latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich po raz pierwszy w tym roku będziemy mogli podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu - mówi A. Szadejko.

Dyrektor podkreśla, że koncerty będą rodzajem artystycznego eksperymentu. - Przeniesiemy się w czasie, gdyż artyści spróbują odtworzyć muzykę w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru. Dodatkowo muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w szerokim kontekście innych instrumentów, zespołów instrumentalnych i wokalnych. W pełnej krasie i blasku - wyjaśnia A. Szadejko.

W poniedziałek 4 czerwca uczestnicy koncertu mieli okazję posłuchać muzyki kompozytorów z południowych i środkowych Niemiec - Michaela Kaufmanna, jednego z najwybitniejszych niemieckich badaczy organów, który prowadzi ożywioną międzynarodową działalność koncertową, a także Rüdigera Kurza, grającego na trąbce piccolo, młodego artysty niemieckiej sceny instrumentów dętych.

Festiwal potrwa do czwartku 7 czerwca.

Program:

5 czerwca, godz. 19.30 "+ Buxtehude"
Muzyka wieczorna:
Maciej Zakrzewski - organy
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Ewa Leszczyńska - sopran

6 czerwca, godz. 19.30 "+ Saksofon"
Improwizacje/Imaginacje:
Bogusław Grabowski - organy
Maciej Sikała - saksofon

7 czerwca, godz. 19.30 "+ BaRock"
Na wiedeńskim dworze:
Vienna Baroque
Jolanta Sosnowska - skrzypce barokowe
Magdalena Malec (Szwajcaria) - organy
Hubert Hoffmann - lutnia/teorban
Daniel Oman - gitara barokowa


Więcej o barokowych organach z kościoła Świętej Trójcy - o ich historii i rekonstrukcji - w 24. numerze "Gościa Gdańskiego" na 17 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama