Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kaszubska Jerozolima

– Ze względu na kilkusetletnią tradycję pielgrzymka oliwska uważana jest przez pątników za najstarszą i nazywana „matką wszystkich pielgrzymek” zmierzających do Wejherowa – mówi ks. dr Leszek Jażdżewski.

Na rynku wydawniczym ukazała się książka „350 lat Pielgrzymki Oliwskiej do Wejherowa”. Autor − ks. Jażdżewski, historyk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego – odkrywa nieznane fakty dotyczące najstarszej pomorskiej pielgrzymki. W pierwszej części książki autor przypomina genezę ruchu pątniczego, który narodził się we wczesnym średniowieczu. W okresie nowożytnym decydujący wpływ na rozwój ruchu pielgrzymkowego miał ks. Christian Adiani Cruys, który w swoich dziełach przedstawił obraz wszystkich miejsc świętych z podaniem odległości. Zachęcił jednocześnie nie tylko do pielgrzymek do Ziemi Świętej, ale do zakładania kalwarii poza Palestyną. Do najstarszych i największych na terenie Polski należy zaliczyć Kalwarie Zebrzydowską, Pakoską, Żmudzką i wreszcie Wejherowską.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma