Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wystartowały Sopockie Wieczory Organowe

W trzy kolejne soboty czerwca w parafii św. Jerzego na sopockim Monciaku odbywać się będą Sopockie Wieczory Organowe. Każdy z koncertów rozpocznie się o godzinie 19. Na wszystkie wstęp wolny.

To już druga edycja Sopockich Wieczorów Organowych. Pierwsza, która odbyła się w zeszłym roku, wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów.

- Tymi koncertami chcemy przełamywać stereotypy dotyczące organistów. Wielu osobom kojarzymy się jako starsi panowie, siedzący na chórze i grający wyłącznie na Mszach św. Tym czasem jest zupełnie inaczej. Wśród organistów jest coraz więcej młodych ludzi, którzy potrafią zaprezentować organy w sposób nowoczesny - mówi Adam Sadowski, współorganizator sopockich koncertów.

Pierwszy koncert z cyklu odbył się 9 czerwca. Wystąpiły dwie utalentowane flecistki - Anna Gadzińska i Anna Wojak, a przy organach zasiadł A. Sadowski.

Uczestnicy mieli okazję usłyszeć utwory muzyków takich, jak: G.P. Teleman, J.S. Bach, A. Vivaldi, R.L. Becker czy J. Pachelbel.

W trakcie kolejnych koncertów organy zagrają w niecodziennych konfiguracjach - ze skrzypcami, saksofonem czy trąbką. Dodatkowo zaprezentowane zostaną ciekawostki o kompozytorach wykonywanych utworów oraz okolicznościach ich powstania.

Organizatorzy zadbali, by muzykę można było nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć. - Przy ołtarzu ustawiliśmy ekran, dzięki któremu publiczność będzie miała możliwość śledzenia występu artystów - zachęca A. Sadowski.

- Powrót do tradycji koncertów organowych w parafii św. Jerzego w Sopocie, pozytywnie przyjęty przez licznie zgromadzoną na zeszłorocznych koncertach publiczność, daje nadzieję na to, że Sopockie Wieczory Organowe znajdą stałe miejsce w panoramie kulturalnej Sopotu i będą wyczekiwane przez publiczność każdego roku - podkreśla A. Sadowski.

Organizatorem cyklu koncertów jest Stowarzyszenie "Promień Sztuki", którego celem jest promowanie muzyki organowej, popularyzowanie i wspieranie działalności kulturalnej oraz twórczości artystycznej, a także promowanie polskiej i światowej kultury oraz sztuki w kraju i za granicą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama