Nowy numer 3/2021 Archiwum

Już w sobotę święcenia diakonatu

- Nałożenie rąk biskupa - następcy apostołów - daje diakonom Ducha Świętego i możliwość doświadczenia Jego działania w nich samych i we wspólnocie Kościoła - mówi ks. dr kan. Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD.

Biskup Wiesław Szlachetka udzieli święceń diakonatu klerykom piątego roku Gdańskiego Seminarium Duchownego w sobotę 16 czerwca.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 10 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gdańsku-Oruni (ul. Krzemowa 3).

- Diakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Ustanowiono go z potrzeby pierwotnego Kościoła, dla pomocy apostołom. Chodziło o pomoc w konkretnych działaniach. Podstawowym zadaniem diakonów jest więc służba - tłumaczy ks. J. Uchwat.

Jak podkreśla ojciec duchowny Gdańskiego Seminarium Duchownego, w posłudze diakonów najważniejszym zadaniem jest głoszenie słowa. Posługują oni poprzez głoszenie kazań i katechez, prowadzą nabożeństwa i publiczne modlitwy Kościoła. Mogą także chrzcić, błogosławić małżeństwa, przewodniczyć obrzędom pogrzebowym.

- Dla formujących się w seminarium kleryków czas diakonatu w większości przypadków trwa rok. Ten czas jest dla nich bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń prezbiteratu. Daje to im realne doświadczenie kościoła hierarchicznego, służby w tym Kościele oraz przygotowuje do służby i życia w kapłaństwie - dodaje ksiądz Uchwat.

Zachęcamy do wspierania modlitwą przyszłych diakonów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama