- Odsetek chrześcijan się zmniejsza, a ci, którzy pozostali, to w większości osoby starsze. Kiedy ich zabraknie, nie będzie kolejnego pokolenia - mówił abp Joseph Tobji.
- Pomoc Syrii to dowód, że stanowimy w Kościele jedną wielką wspólnotę. Ta solidarność nie wyraża się tylko w modlitwie, ale także ma wymiar konkretnej pomocy potrzebującym. Dzięki Caritas, wolontariuszom, kołom parafialnym, a także szkolnym oraz zaangażowaniu ludzi dobrej woli myślimy o dalszych projektach - podkreślił podczas spotkania abp Sławoj Leszek Głódź.
- Projekt "Rodzina rodzinie" działa i obejmuje prawie 1000 rodzin. Dzisiaj narodził się projekt "Szkoła szkole". Po wypowiedziach prezydentów Gdańska i Sopotu liczymy, że zrodzą się kolejne konkretne propozycje. Miasto nie może niczego uszczknąć z budżetu, ale są różne możliwości aktywizowania poszczególnych obywateli, grup, związków i wspólnot. Trzeba powiedzieć, że dzisiaj w relacji do Syrii jesteśmy bogaczami - zaznaczył metropolita.
Na zakończenie obecni na spotkaniu biskupi wspólnie pobłogosławili zgromadzonych ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Wciąż szukamy nowych rozwiązań. Do końca nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądała pomoc w ramach projektu roboczo nazwanego "Szkoła szkole". Ponieważ nie można przesyłać do Aleppo pomocy rzeczowej, rodzice dzieci ze szkoły św. Kazimierza na gdańskiej Zaspie postanowili co miesiąc zbierać pieniądze, aby przesyłać je na pomoc konkretnej szkole w Aleppo. Mamy nadzieję, że uda się nam ten program rozszerzyć i inne placówki będą obejmowały swoim patronatem kolejne szkoły w Aleppo - zaznacza ks. Krzysztof Sroka, wicedyrektor Caritas Polska.
Podczas spotkania relację z działalności gdańskiej Caritas przedstawił ks. Janusz Steć, dyrektor tej instytucji. - Dzisiaj półrocznym stypendium objęte zostały przez parafie, księży i diecezjan 894 syryjskie rodziny. W ciągu półrocza daje to łączną kwotę ponad 2 mln 735 tys. zł. To w skali kraju kwota znacząca. Akcja trwa nadal i wciąż jeszcze można adoptować kolejne rodziny, do czego bardzo serdecznie zachęcamy - wyjaśnił ks. Steć.
Wśród wielu wątków działalności Caritas, o których mówił ks. dyrektor, ważne miejsce zajęła akcja "Tornister pełen uśmiechów". - Dzięki programom "500+" i "Dobry start" sytuacja społeczna w Polsce się zmieniła. Dlatego przekształcamy ten program - mówił ks. Steć. Gdańska Caritas, jak co roku, dostarczać będzie kupione plecaki do parafii, aby wierni wypełnili je potrzebnymi przyborami. Gotowe tornistry przekazywane będą jednak kapłanom archidiecezji gdańskiej pracującym na Białorusi i Ukrainie. - To będzie realna pomoc dla dzieci, często dla mieszkających na Wschodzie małych Polaków, ale także wyraz łączności z naszymi księżmi - podkreślił ks. Steć.
Tuż przed końcowym błogosławieństwem, którego udzielili wszyscy obecni na spotkaniu biskupi, metropolita przekazał abp Tobji kopertę z pieniędzmi na dzieło odbudowy katedry w Aleppo oraz naczynia liturgiczne do sprawowania Eucharystii.