Nowy numer 3/2021 Archiwum

Historie z bezdomnością w tle

Zespół tworzy 5 dziewczyn z Trójmiasta. Są uczennicami gdyńskich liceów i autorkami niecodziennego bloga.

A wszystko zaczęło się od kilku kanapek. - Jesteśmy harcerkami, po jednym z biwaków zostało nam jedzenie. Nie chciałyśmy, żeby się zmarnowało - wspomina Hania Renke. Postanowiły przygotować kanapki i w postaci paczek przekazać je bezdomnym kręcącym się koło dworca Gdynia Główna. - I tak zaczął się projekt, bo ci ludzie, oprócz tego, że są bezdomni, mają też historię - czasami bardzo trudną i bolesną - którą chcą się podzielić - wyjaśnia Karolina Potrzebska.

Hania, Karolina, Hannah, Marysia i Kasia w ramach programu "Zwolnieni z Teorii" prowadzą blog, którego założeniem jest przełamanie krzywdzących stereotypów na temat osób bezdomnych i bezdomności w ogóle. Udzielają się w rożnych akcjach, w czasie których spotykają swoich rozmówców. Podchodzą, zagadują, a usłyszane historie zamieszczają na swoim blogu "Spójrz mi w oczy". - Zależy nam, żeby nasi czytelnicy przestali patrzeć na tych ludzi przez pryzmat bezdomności - podkreśla Hania.

Pierwsze pozytywne efekty już są. - Ostatnio ktoś mi powiedział, że zamiast omijać bezdomnego, podszedł i zaczął rozmowę, a to już mały krok ku lepszemu i rekompensata za nasze nieprzespane noce, kiedy oprócz lekcji trzeba było jeszcze napisać tekst na bloga - uśmiecha się Karolina.

Licealistki bardzo chciałyby, aby w akcje na rzecz bezdomnych i potrzebujących włączało się coraz więcej osób. - Łatwo wykręcać się brakiem czasu, ale czy naprawdę nie można znaleźć godziny w tygodniu, żeby przyjść i pomóc w wydawaniu "Zupy na Monciaku"? - zastanawia się Hania.

Historie spisane przez dziewczyny można znaleźć na ich blogu "Spójrz mi w oczy".


Więcej o projekcie licealistek w 25. numerze „Gościa Gdańskiego” na 24 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • zofia
    21.06.2018 17:23
    Brawo, dziewczyny! Niech was to poprowadzi do wielkiej przyszłości, czynienia dobra prosto z serca. A to zaraźliwe!
    doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama