Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie żyje Olga Krzyżanowska

Była działaczką opozycji w PRL, po 1989 r. - wicemarszałkiem Sejmu. Podczas wojny należała do Szarych Szeregów, za służbę w nich dostała Krzyż Walecznych.

Olga Krzyżanowska urodziła się 10 września 1929 roku w Warszawie. Jej ojcem był podpułkownik Aleksander Krzyżanowski ps. Wilk - dowódca Armii Krajowej na Wileńszczyźnie.

W 1952 roku ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. Pracowała w szpitalu powiatowym w Pucku, szpitalu wojewódzkim i Akademii Medycznej w Gdańsku. Do 1989 roku kierowała Wojewódzką Przychodnią Przemysłową w Gdańsku.

W 1980 roku wstąpiła do "Solidarności", zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. Od 1989 roku do 2001 roku była posłanką na Sejm i reprezentowała w nim Komitet Obywatelski, Unię Demokratyczną, a następnie Unię Wolności.

Przewodniczyła m.in. Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich i Komisji Etyki Poselskiej, pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, reprezentowała Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Przez dwie kadencje była również wicemarszałkiem Sejmu. W 2001 roku została wybrana do Senatu, w którym reprezentowała Blok Senat 2001.

Działała również m.in. w Kongresie Kobiet, a w 2010 roku należała do komitetu poparcia, starającego się wówczas o prezydenturę Bronisława Komorowskiego. Była członkinią rady Fundacji im. Stefana Batorego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama