- Mamy absolutnie szczerą wolę, aby plan modernizacji polskiej Marynarki zrealizować, abyście państwo mieli wyposażenie nowoczesne, bezpieczne, abyście nie tylko swoim męstwem, ale także uzbrojeniem mogli bronić naszego bezpieczeństwa - mówił prezydent Andrzej Duda.
Od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach MW rozpoczęły się w Gdyni tegoroczne obchody Święta Marynarki Wojennej. Następnie w oksywskim kościele garnizonowym Mszę św. w intencji marynarzy odprawił bp. gen. bryg. Józef Guzdek. Najbardziej uroczystym akcentem tegorocznych obchodów był jednak apel połączony z odsłonięciem Pomnika Polski Morskiej.
W wydarzeniu wzięli udział m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika oraz przedstawiciele Marynarek Wojennych zaprzyjaźnionych krajów.
- Polska Marynarka Wojenna - w znaczeniu infrastrukturalnym - wymaga odbudowy i to dzieło musi zostać zrealizowane. Obiecuję ludziom polskiego morza, polskim marynarzom, że będę w tym zakresie - jako zwierzchnik sił zbrojnych - ze wszelkich sił współdziałał z dowództwem Marynarki Wojennej i ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem - mówił prezydent Duda.
Prezydent wyraził także przekonanie, że plan modernizacji Marynarki Wojennej uda się zrealizować do czterechsetnej rocznicy największego zwycięstwa polskiej floty wojennej - Bitwy pod Oliwą - czyli do 2027 roku.
Minister Mariusz Błaszczak, mówiąc o konieczności modernizacji polskiej floty wojennej podkreślał, że dzisiejsza sytuacja MW jest wynikiem wieloletnich zaniedbań poprzednich ekip rządzących.
- Po rozmowach z panem prezydentem pragnę zapewnić, ze podjęta została decyzja, by dowództwo Marynarki Wojennej wróciło do Gdyni - zapowiadał M. Błaszczak.
Pomnik Polski Morskiej ma przypominać o polskich związkach z morzem, a także upamiętniać żeglarzy, marynarzy i rybaków, którzy na nim zginęli Ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Podczas uroczystości zabrał głos także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Mówił o budowie oraz etosie Gdyni i równoczesnym rozwoju Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym. Zaakcentował także męczeństwo przedstawicieli Polskiej Marynarki Wojennej w okresie powojennym, w trudnych latach stalinowskich. Nakreślił także perspektywy rozwoju miasta związane z odbudową przemysłu stoczniowego, rozbudową infrastruktury transportowej oraz wzmocnieniem Marynarki Wojennej.
- Pamięć i wielkie dziedzictwo historii to wielkie zobowiązanie byśmy pamiętali, jak ważne jest myślenie o rozwoju Polski poprzez budowę Polski Morskiej. Jestem przekonany, że odsłonięty dzisiaj pomnik i dzisiejsza uroczystość, będą wyrazem tego, że Polska Morska jest nam bliska nie tylko w święto, ale także każdego dnia - mówił Wojciech Szczurek.
Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda odznaczył medalem "Za Ofiarność i Odwagę" st. mar. Konrada Romańczuka, który niedawno na Wyspie Sobieszewskiej uratował tonącego nastolatka. Natomiast minister Błaszczak mianował bohaterskiego marynarza na stopień mata.
Po południu, na wodach Zatoki Gdańskiej odbyła się Wielka Parada Morsko-Lotnicza z udziałem z okrętów zaproszonych Marynarek Wojennych, którą z pokładu ORP „Nawigator” odebrał prezydent Andrzej Duda.
Tysiące mieszkańców trójmiasta oraz przybyli na Wybrzeże goście tłumnie uczestniczyli także w odbywającym się na skwerze Kościuszki festynie marynarskim.
Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni są co roku częścią przeżywanych w ostatnim tygodniu czerwca Dni Morza.