Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kim byli dąbrowszczacy?

- Historia dąbrowszczaków to nie tylko lata 1936-1939. Ich dalsze losy także są niezwykle ważne - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zapraszają do udziału w trzydniowej międzynarodowej konferencji naukowej "Dąbrowszczacy w trzech odsłonach: wojna domowa, II wojna światowa, PRL".

W wydarzeniu, które potrwa od 26 do 28 czerwca, weźmie udział ponad 30 pracowników naukowych, w tym goście z Hiszpanii i Rosji.

- Kim byli dąbrowszczacy? Pytanie to w kontekście ustawy dekomunizacyjnej wydaje się bardzo zasadne. Chcemy zaprosić Państwa do dyskusji nad tym zagadnieniem - mówi dr Nawrocki. - Chcemy pokazać wojnę domową w Hiszpanii w szerokim kontekście, nie uciekając od tematów trudnych, skupiając się jednak przede wszystkim na udziale w niej Polaków. Chcemy porozmawiać o tym, jak przebiegało werbowanie do Brygad Międzynarodowych, jaki wpływ miała na to komunistyczna propaganda oraz o tym, skąd wywodzili się polscy ochotnicy - zaznacza dyrektor muzeum.

Kim byli dąbrowszczacy?   - Wokół zagadnienia dąbrowszczaków przez lata narosło sporo mitów, niejasności i przemilczeń - mówi dr Nawrocki ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Jak podkreślają organizatorzy, w czasie konferencji zostaną także zaprezentowane kwestie związane z internowaniem byłych ochotników we Francji, ich udziałem w II wojnie światowej, a także ich wkładem w budowę nowej, komunistycznej rzeczywistości powojennej Polski.

Otwarcie konferencji we wtorek 26 czerwca o godz. 9 w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (pl. W. Bartoszewskiego 1). Wstęp wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

Szczegółowy program konferencji można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama