Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dobro nadaje sens życiu

Jak co roku w dniu odpustu ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła przyozdobione symbolami kaszubskimi i religijnymi kutry rybackie wypłynęły z portów Półwyspu Helskiego na wody Zatoki Puckiej.

Na skraju tzw. Głębinki doszło do spotkania jednostek. Bp Wiesław Szlachetka, płynący na jednym z kutrów, przewodniczył nabożeństwu w intencji rybaków. Następnie łodzie, witane przez setki mieszkańców Pucka, przybyły do portu. Tam, przy polowym ołtarzu u stóp puckiej fary, biskup przewodniczył uroczystej Eucharystii. Kaznodzieja podkreślił, że musimy gorliwie szukać odpowiedzi na pytanie: „Za kogo Mnie uważacie?”, które zadaje nam Jezus, gdyż żyjemy w czasach wielkiego duchowego zamieszania.

– Wyrazem tego jest nie tylko trzecia wojna światowa, która – jak mówi papież Franciszek – toczy się w kawałkach. Ta wojna wywoływana przez ekonomiczne interesy bogatych krajów i podsycana przez krzewicieli najróżniejszych ideologii niesie śmierć, generuje falę uchodźców oraz zniszczenia. Na naszym kontynencie coraz częściej do głosu dochodzą ideolodzy, politycy wymyślający przepisy dyskredytujące chrześcijaństwo i jego wartości, z których Europa wyrosła – mówił. Kaznodzieja zaznaczył, że obecnie coraz więcej ludzi doświadcza nękania dyktaturą tzw. politycznej poprawności. – Polega ona na tym, by dobra i zła nie nazywać po imieniu – by zamazywać prawdę. Celem tej nowomowy jest chęć przypodobania się wszystkim. Ale czy takiego człowieka można nazwać wiarygodnym? Bo jaki jest jego moralny kręgosłup, skoro zamazuje granice między tym, co dobre, a tym, co złe, tym, co uczciwe, a nieuczciwością, tym, co normalne, a tym, co nienormalne? – pytał biskup. Zaapelował, by nie ustawać w czynieniu dobra. – Takie dobro nadaje sens naszemu życiu, zwycięża zło, podnosi na duchu, rodzi pokój, radość, już teraz przyczynia się do budowania królestwa Bożego na ziemi. A skoro na ziemi, to także w naszej ojczyźnie, bo ojczyzna to nasz wspólny dom – podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama