Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ostatnie słowo należy do Boga

– Nasza solidarność z Syrią wyraża się nie tylko w modlitwie, ale ma także wymiar konkretnej pomocy potrzebującym. To dowód, że Kościół jest jedną wielką wspólnotą – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

W auli Jana Pawła II 20 czer- wca odbyło się spotkanie duchowieństwa archidiecezji gdańskiej, podsumowujące kończący się rok szkolny. Najważniejszym jego punktem była wizyta arcybiskupa Aleppo – Josepha Tobjiego. Syryjski hierarcha podziękował metropolicie i księżom za zaangażowanie w akcję Caritas „Rodzina rodzinie” oraz inne formy pomocy jego diecezji. Opowiedział także o dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się mieszkańcy Aleppo. Podkreślił, że wśród wielu nieszczęść, jakie niesie ze sobą wojna, szczególnie niepokojąca jest masowa emigracja młodych ludzi. Liczba mieszkających w Aleppo chrześcijan zmniejszyła się z 200 tys. do zaledwie 30 tys.

– Doceniamy stanowisko Polski, które mówi, że nie chce ona sprowadzać emigrantów do swojego kraju, ale pomagać ludziom na miejscu. Społeczeństwo bez ludzi młodych to społeczeństwo, w którym nie ma życia. Nie ma nowych rodzin, nie ma więc także nowego pokolenia. To także uniemożliwia proces odbudowy kraju. Pracują osoby starsze, ale nie są w stanie zrobić wszystkiego – opowiadał arcybiskup. – Jaka jest przyszłość Kościoła na Bliskim Wschodzie? – pytał hierarcha. – Pomimo że jest nam trudno, podkreślamy, że ostatnie słowo należy do Chrystusa – zaznaczył.

Podczas spotkania relację z działalności gdańskiej Caritas przedstawił ks. Janusz Steć, dyrektor tej instytucji. – Półrocznym stypendium objęte zostały przez parafie, księży i diecezjan 894 syryjskie rodziny. Daje to łączną kwotę ponad 2,73 mln zł – mówił ks. Steć.

Arcybiskup Głódź podkreślił, że w diecezji rodzą się wciąż nowe inicjatywy pomocy Syrii. Katolicka szkoła św. Kazimierza z gdańskiej Zaspy zapoczątkowała właśnie nowy program, nazwany roboczo „Szkoła szkole”, polegający na pomocy konkretnej placówce edukacyjnej z Aleppo. Metropolita przekazał też abp. Tobjiemu pieniądze przeznaczone na odbudowę katedry w Aleppo oraz naczynia liturgiczne do sprawowania Eucharystii.

Na zakończenie biskupi udzielili zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama