Po raz kolejny w Gdańsku odbywa się kampania przeciwko żebractwu. Jej celem jest przede wszystkim edukacja, pomoc, a także działania prewencyjne.
- W tym roku apelujemy do mieszkańców i turystów w Gdańsku m.in. przy wykorzystaniu ulotek i plakatów, aby przede wszystkim podpowiadali osobom proszącym o datki, gdzie otrzymają kompleksowe wsparcie m.in. bytowe, rzeczowe, finansowe, aktywizujące społecznie, zawodowo. Prosimy, by nie wspierali żebraków, wśród nich także dzieci pieniędzmi, gdyż to nie rozwiąże problemu - mówi Sylwia Ressel z MOPR.
- Taka pomoc jest niewłaściwa, chwilowa, choć najczęściej wynika z odruchu serca. Ulica nie jest miejscem pracy dla kobiet czy dzieci. Taki proceder w skrajnych przypadkach może ocierać się nawet o handel ludźmi - dodaje.
W ramach kampanii "Okaż serce… nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej na ulicy, bo tam zostanie! Pomagaj mądrze!" pracownicy MOPR i streetworkerzy przekażą m.in. do restauracji, kawiarni, barów, hosteli w Śródmieściu i Wrzeszczu tematyczne plakaty i ulotki, które zostały przygotowane w kilku wersjach językowych, nawołujące do wspierania potrzebujących odpowiedzialnie. Przypomną także o adresach i kontakcie do instytucji udzielających w mieście kompleksowego wsparcia.
Przez całe wakacje m.in. Straż Miejska, Policja patrolować będą najbardziej turystyczne i przez to atrakcyjne dla osób proszących o datki punkty miasta - ze szczególnym naciskiem na interwencje przeciwdziałające problemowi społecznemu. Działania prewencyjne na ulicach prowadzić też mają funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym, bezdomnością i żebractwem w sezonie znajdą dobrą opiekę w świetlicy przy ulicy Zakopiańskiej 40.
- Wsparcie otrzymają nie tylko dzieci proszące o datki na ulicy lub też towarzyszące swoim opiekunom podczas żebrania, ale również zagrożone wykluczeniem społecznym, bezdomnością, które z różnych przyczyn nie mogą liczyć latem na uwagę i właściwą opiekę rodziców - dodaje S. Ressel.
Świetlica działa w dni powszednie, w godzinach od 10 do 18 na potrzeby dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Pod okiem pedagogów, koordynatora, opiekuna najmłodsi mogą tam uczestniczyć m.in. w grach i zabawach turystycznych, sportowych oraz edukacyjnych.
W ofercie są również: nauka czytania na wesoło, wyjścia do kina, teatru, muzeów oraz parków. Dzieci będą miały zapewnione śniadanie, obiad oraz napoje każdego dnia. Wszystko bezpłatnie.
Jeżeli zauważymy osoby żebrzące, należy zadzwonić pod numery alarmowe: Policji - 997 lub Straży Miejskiej - 986.
Na stronie: www.gdansk.policja.gov.pl dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą specjalnej aplikacji mieszkańcy mogą zgłosić miejsce, w którym zauważyli osobę nagabującą przechodniów. To dobra wskazówka dla patrolu.
Kampanię prowadzą: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, Zarząd Transportu Miejskiego. W działania włączyło się Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych.
Akcja potrwa cały sezon wakacyjny.