Nowy numer 32/2020 Archiwum

Nie chodzi jedynie o żywoty świętych

Wystartowały zapisy do trzeciego Przeglądu Teatrów Amatorskich "Kurtyna". Zgłoszenia można przesyłać do 30 września.

Kilku znajomych 10 lat temu postanowiło przygotować spektakl, który dał początek Grupie Artystycznej "Nazaret". Udało się im wystawić kilkadziesiąt spektakli, a nawet nagrać słuchowisko w profesjonalnym studiu.

Zbierają bardzo dobre recenzje. Jednak nadal próby zainteresowania niektórych mediów czy instytucji kultury tym, co robią, kończą się niepowodzeniem.

Między innymi dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć własny festiwal. W efekcie powstał Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna" w gdyńskim Małym Kacku, który odbywa się w kościele pw. Chrystusa Króla i cieszy się coraz większą popularnością.

Zeszłoroczna edycja festiwalu teatralnego w naszej diecezji pozytywnie zaskoczyła organizatorów. - Otrzymaliśmy zgłoszenia od 27 grup z całej Polski, a w finale mogliśmy zobaczyć aż 12 teatrów - mówi Jarosław Szydłak, współorganizator inicjatywy. Były teatry tańca, dziecięce, osób niepełnosprawnych i dorosłych. Niektórzy przyjechali z interpretacjami znanych dzieł, a inni z autorskim scenariuszami.

Wyboru najlepszych spektakli dokonała kapituła konkursowa. Złota Kurtyna 2017 powędrowała do Grupy "Bambo" ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi za spektakl "Bajka o sennej nutce" za uniwersalność przesłania i wirtuozerię sceniczną.

W tegorocznej edycji organizatorzy zachęcają do udziału nie tylko teatry z "Bożymi spektaklami" z parafii, szkół czy organizacji katolickich, ale wszystkich, którzy mają coś wartościowego do opowiedzenia.

- Nie chodzi o to, by teatry wystawiały tylko żywoty świętych albo skupiały się na scenkach biblijnych. Wręcz przeciwnie - wspaniałe pomysły uczestników poprzednich edycji przeglądu "Kurtyna" pokazują, że można przedstawić dobro i piękno, niekoniecznie grając utartym schematem jasełek - wyjaśnia J. Szydłak.

Zgłoszenia można przesyłać do 30 września. Więcej informacji i regulamin dostępne są na stronie www.kurtynamalykack.pl.

Przegląd odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama