Nowy numer 32/2020 Archiwum

Mocne rozpoczęcie

- Staramy się co roku proponować słuchaczom naprawdę ciekawy i zróżnicowany repertuar. Dbamy też o wysoki poziom artystyczny. Bo festiwal organowy w katedrze oliwskiej to wielkie wyzwanie - mówi prof. Roman Perucki, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Koncert inauguracyjny 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej zgromadził 3 lipca w katedrze oliwskiej tłumy miłośników muzyki poważnej. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali nie tylko wspaniałych interpretacji muzyki organowej w wykonaniu prof. Peruckiego. Podczas koncertu wystąpiła bowiem Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją znakomitego dyrygenta Igora Lermana. Partie solowe na skrzypcach wykonała Natalia Walewska.

Wśród wykonywanych utworów znalazły się: "Preludium" i 'Fuga Es-dur" Jana Sebatiana Bacha, "Lato" z cyklu "Cztery pory roku" oraz "Koncert d-moll na skrzypce, organy, orkiestrę smyczkową i basso continuo" Antonia Vivaldiego, "Dank sei Dir, Herr" Georga Friedricha Händla, a także fantazja nt. chorału "Halleluja, Gott zu loben bleibe meine Seelenfreud" Maxa Regera.

Mocne rozpoczęcie   - Dzisiaj wystąpili znakomici artyści. Myślę, że uczestnicy się nie zawiedli. To było dobre rozpoczęcie - ocenia prof. Perucki ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Co sprawia, że podczas odbywających się dwa razy w tygodniu koncertów katedra oliwska jest pełna słuchaczy? - To niewątpliwie przepiękne wnętrze, doskonały instrument i znakomita akustyka. Mówi się, że katedra oliwska to symbol muzyki organowej. Nie wyobrażamy sobie tej muzyki bez organów oliwskich - odpowiada R. Perucki.

Profesor zaznacza, że oliwski instrument jest obecnie w doskonałej kondycji. - Po generalnym remoncie wszystko świetnie funkcjonuje. Jeżeli jeszcze człowiek wie, jak tego wszystkiego używać, to właściwie może wszystko. Jeżeli ktokolwiek zagra na tym instrumencie, od tego momentu towarzyszy mu jedno marzenie - zagrać na nim ponownie - uśmiecha się. - Staramy się dorastać do tego, co pozostawiły nam po sobie poprzednie pokolenia - dodaje.

Polska Filharmonia Bałtycka, która jest organizatorem oliwskiego festiwalu, przygotowuje w lecie wiele cyklicznych koncertów. Szczegółowy program wakacyjnych wydarzeń muzycznych organizowanych przez PFB można znaleźć na jej stronie internetowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama