Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Wolontariusze poszukiwani

Szukają otwartych, kontaktowych osób, które lubią pracować z ludźmi. Takich, które chcą sprawić, żeby zmieniła się jakość życia osoby, której będą pomagać.

- Jakiś czas temu we współpracy z miastem Gdynia jako Centrum Współpracy Młodzieży ruszyliśmy z realizacją nowego projektu - "Wolontariusz Osoby Niepełnosprawnej", do którego poszukujemy ochotników. Chodzi o ludzi, którzy zajmą się indywidualnym wsparciem osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz niewidomych i słabo widzących - mówi Katarzyna Markowska, koordynator ds. wolontariuszy w ramach tego projektu.

- Nie chodzi tutaj o pomoc w sprzątaniu, bo do tego służą inne projekty prowadzone w mieście. Zależy nam na tym, by osoby z niepełnosprawnościami zaczęły być obecne w przestrzeni publicznej. By mogły lepiej poznać Gdynię, a nawet całe Trójmiasto - wyjaśnia Sonia Zając, koordynator ds. osób z niepełnosprawnościami.

Forma spotkań będzie zależna od potrzeb i pomysłów osoby niepełnosprawnej. Mogą to być codzienne czynności, jak zrobienie zakupów, wspólne wyjście do lekarza czy pomoc w załatwieniu spraw urzędowych. - Ale najbardziej zależy nam na aktywnościach, które umożliwiłby samorozwój uczestnika, np. wspólne wyjście na koncert, do kina oraz teatru, poznanie ciekawych miejsc, spacer czy rozmowa - dodaje S. Zając.

Istotne w projekcie jest również to, że to nie wolontariusz będzie podejmował decyzję, jak spędzić czas, ale osoba z niepełnosprawnością. Spotkania mają odbywać się przynajmniej raz w tygodniu i trwać ok. 3 godzin. Jednak zanim zainteresowana wolontariatem osoba przystąpi do działania, weźmie udział w serii szkoleń i spotkań, podczas których nauczy się, w teorii i praktyce, jak w prawidłowy sposób wspierać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

- Chcemy, by wolontariusze dowiedzieli się, jak towarzyszyć danej osobie, czyli m.in. jak obsługiwać wózek inwalidzki oraz jak prowadzić osobę niewidomą, by potrafili odnaleźć się każdej sytuacji - podkreśla S. Zając.

K. Markowska wierzy, że zdobytą wiedzę wolontariusze zaniosą do swoich środowisk, oswajając tym samym temat niepełnosprawności. - Zależy nam na integracji społecznej pełno- i niepełnosprawnych osób - mówi.

Projekt to również okazja do uczestniczenia w grupowych spotkaniach integracyjnych. - Zachęcamy do zgłaszania się już teraz, nawet jeśli dana osoba chciałaby podjąć współpracę np. od października, bo jako student ma już zaplanowane wakacje - zaprasza S. Zając.

Podkreśla również, że wolontariat polega na dobrowolności. - Jeżeli ktoś waha się, czy się zdecydować, zachęcamy do kontaktu i szczerej rozmowy o wątpliwościach i obawach - mówi.

Wolontariusz nie musi być z Gdyni. Aby się zgłosić, należy wypełnić niezobowiązującą ankietę dostępną TUTAJ albo skontaktować się koordynatorką projektu Katarzyną Markowską mailowo: wolontariuszON@cwm.org.pl lub telefonicznie pod numerem: (58) 620 24 80.

Inicjatywa potrwa do grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama