Nowy numer 32/2020 Archiwum

Wyjątkowe 10 sekund

W bazylice Mariackiej trwa 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Festiwal w bazylice Mariackiej to międzynarodowe wydarzenie, które na stałe wpisało się już w gdański pejzaż kulturalny. Jest to na pewno największe wydarzenie muzyczne w tej świątyni, która nie bez powodu nazywana jest "koroną miasta Gdańska" - mówi Sebastian Wilczewski, dyrektor organizacyjny festiwalu. - Koncerty gromadzą plejadę znamienitych muzyków. To najwyższa półka światowych artystów.

W miniony piątek melomani mieli okazję wysłuchać występu Marijim Thoene. Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych artystka podczas koncertu "Od średniowiecza do współczesności" przeprowadziła słuchaczy przez kilka wieków twórczości światowej sławy kompozytorów. W świątyni zabrzmiały m.in. powstałe w XVI i XVII w. utwory Girolama Fuscobaldiego, Domenica Zipoliego czy Nicolasa De Greny.

Oprócz odbywających się cyklicznie w każdy piątek o 20.15 koncertów organizatorzy przygotowują także wydarzenie specjalne, jakim będzie impreza z okazji uroczystości odpustowej, przeżywanej w tej wyjątkowej, gdańskiej świątyni.

- Odbędzie się ona 15 sierpnia o 20.30. Podczas koncertu wystąpi Polski Chór Kameralny pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego. Ale to nie koniec wyjątkowych atrakcji. Już 17 sierpnia odbędzie się kolejne niezwykłe wydarzenie. W bazylice wystąpi jazzman, wybitny saksofonista Maciej Sikała, który przedstawi improwizacje jazzowe. Wystąpi wraz z głównym organistą bazyliki i zarazem dyrektorem generalnym festiwalu prof. Bogusławem Grabowskim. Obydwa wydarzenia zapowiadają się bardzo ciekawie - zapewnia S. Wilczewski.

- Trzeba zaznaczyć, że bazylika daje zupełnie niepowtarzalne warunki koncertowe. Znajdujący się tutaj instrument ma niezwykłe walory brzmieniowe i estetyczne. To instrument mechaniczny, zachowany w bardzo dobrym stanie. Dzięki trosce ks. Ireneusza Bradtkego, proboszcza bazyliki, jest sprawny i doskonale przygotowany zarówno do koncertów festiwalowych, prezentacji, jak i oprawy liturgicznych celebracji. Szczególnie brzmienie nadaje mu - nieporównywalne z jakimkolwiek innym - wnętrze bazyliki. To właśnie potężna akustyka z pogłosem ponad 10 sekund nadają koncertom niezwykły klimat, jakiego próżno szukać gdzie indziej - stwierdza Sebastian Wilczyński.

Program 41. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w gdańskiej bazylice Mariackiej:

  • 27.07 - Andreas Jetter (Niemcy) - organy
  • 3.08 - Suzanne Ozorak (Kanada) - organy
  • 10.08 - Jolanta Sosnowska (Austria) - skrzypce, Roberte Kovacs (Węgry) - organy
  • 15.08 (środa) - o 20.30 święto odpustowe Wniebowzięcia NMP - Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis", dyr. Jan Łukaszewski, Bogusław Grabowski - organy
  • 17.08 - Maciej Sikała - saksofon, Bogusław Grabowski -organy , Schola Cantorum "KALOKAGATIA", dyr. Marek Rogalski
  • 24.08 - Dariusz Bąkowski (Kraków) - organy
  • 31.08 - Thomas Nipp (Lichtenstein) - organy
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama